دیپ فیک، تکنولوژی ساخت فیلم از روی عکس دیگران چرا تکنولوژی "دیپ فیک" بسیاری را نگران کرده است.

دیپ فیک، تکنولوژی ساخت فیلم از روی عکس دیگران

دیگر به چشمانتان هم نمی‌توانید اعتماد کنید!

تکنولوژی جدیدی به بازار آمده که تنها با عکس چهره یک شخص می‌تواند ویدئویی بسازد که در آن صاحب عکس هر چیزی بگوید و هر کاری انجام دهد.
ببینید چرا تکنولوژی “دیپ فیک” بسیاری را نگران کرده است.

دیپ فیک Deepfake چیست؟

دیپ فیک Deepfake یا یادگیری عمیق جعل کردن تکنیکی برای تلفیق تصویر انسان بر اساس هوش مصنوعی است. این فناوری جهت ترکیب و قرار دادن تصاویر و فیلم های موجود بر روی تصاویر یا فیلم های مورد نظر با استفاده از تکنیک یادگیری ماشین تحت عنوان “شبکه مشارکتی مولد” (GAN)  (کلاسی از یادگیری ماشین) بکار می رود .

تلفیق تصاویر و فیلم های موجود با منبع مورد نظر ویدئویی به نحوی صورت میگیرد که گویی ترکیب هر دو تصویر یا هر دو فیلم یکی است و در یک صحنه رخ می دهد . این ترکیب پیچیده به طور مثال می تواند یک فرد یا افراد را به گفتن چیزها و یا انجام اقداماتی نشان دهد که هرگز در واقعیت رخ نداده اند. چنین فیلم های جعلی می تواند بدین شکل ایجاد گردند که حضور شخصی را در فیلم های غیر اخلاقی نمایش دهند به طوری که هرگز فرد در آن فیلم حضور نداشته است.

مرتبط  تذکر خبرنگار به نمایندگان برای رعایت فاصله اجتماعی + فیلم

جعل چهره

اگرچه دیپ فیک Deepfake در حالت و اشکال مختلفی و نه فقط برای چهره وجود دارد و حتی سایر اندام بدن انسان و اشیا را نیز می تواند تغییر دهد. ما در اینجا فقط به جعل چهره می پردازیم:

جابجایی یا جعل چهره شاید در نوع سرگرم کننده آن جالب باشد ، اینکه چهره فردی لاغر را روی فردی چاق قرار داده یا چهره کودک را روی بدن فرد بزرگسال گذاشته ممکن است خنده دار به نظر آید. اما رفته رفته با قویتر شدن نرم افزارها و پیدایش هوش مصنوعی ها ، حفره های سیاهی پیدا شدند ؛ جابجایی چهره برای برخی اشخاص به کابوس تبدیل شد ، Deepfake، گریبانگیر سلبریتی ها شد و آن ها را در فیلم های غیر اخلاقی و یا در حالت های  نامتعارفی جعل کرد و نمایش داد که حتی خودشان به سختی می توانستند باور کنند که این ویدئو ها جعلی است.

مرتبط  آیا قمی ها به کرونا مقاوم شده است؟ + فیلم

Deepfakes خطرناک است و ممکن است به نوعی تهدیدی جدی برای اشخاص مشهور ، سیاستمداران و یا حتی مردم عادی به شمار آید. ولی این فقط Deepfakes نیست که باید از آن ترسید ، تهدیدهای بزرگتر دیگری هستند که اکثریت مردم عادی را نیز هدف قرار داده اند

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید