ویدئو انفجار در دروازه قرآن شیراز انفجار تخت سنگین بزرگ بالای دروازه قران شیراز برای جلوگیری از احتمال ریزش

انفجار در دروازه قرآن شیراز

انفجار تخت سنگین بزرگ بالای دروازه قران شیراز برای جلوگیری از احتمال ریزش.

بعد از چندماه مطالعه و اقدامات مختلف، با انجام عملیات انفجار و انتقال قطعات سنگ چند تنی غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن، آرامش و ایمنی به این محدوده بسیار مهم در ورودی شیراز بازگشت.

به گزارش ایسنا، عصر شنبه ۱۵ تیرماه، طرح مصوب شورای تأمین شهرستان شیراز مبنی رفع مخاطرات قطعه سنگ چند ده تنی غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن با استفاده از روش انفجار آرام، توسط شهرداری شیراز با موفقیت اجرا شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز بعد از انفجار آرام سنگ‌های غیرایمن ارتفاعات ورودی شیراز، به خبرنگاران گفت: با رفع خطر ریزش سنگ از ارتفاعات مشرف به آرامگاه خواجوی کرمانی، این منطقه گردشگری ایمن شده است.

آرگیو خاطرنشان کرد: براساس این طرح، ابتدا ایمن سازی پایین دست به دلیل احتمال لغزش و ریزش سنگ‌های خرد شده و دیگر سنگ‌های قرار گرفته در زون مد نظر، با ایجاد یک دیوار حائل بتنی به ارتفاع ۲ متر و ۸۰ سانتیمتر و همچنین استفاده از کیسه‌های شن، در مسیر ریزش اجرا شد.

معاون شهرداری شیراز با بیان اینکه اجرای این دیوار کاری زمان بر بود، گفت: در مرحله بعد، درختان موجود در ارتفاع مد نظر، با توری به هم دوخته شد تا از شدت و انرژی سنگ‌های خرد شده در هنگام سقوط بعد از انجام عملیات خردایش، بکاهد.

او با اشاره به ایمن سازی و لق گیری کامل سنگ بزرگ و سایر سنگ‌های قرار گرفته در زون خطر مد نظر، گفت: در این مرحله با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های فنی و مهندسی و رعایت تمام اصول فنی استاندارد، کار انجام و علاوه بر شات کریت و بتن پاشی در پاشنه سنگ، شمع‌هایی به قطر ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر و با ارتفاع ۶ متر در محل اجرا و بعد از آرماتوربندی، با روش‌های مهندسی و به کارگیری کابل‌های کششی مقاوم و متناسب، کار ایمن سازی در ارتفاع نیز نهایی شد.

آرگیو با اشاره به ایجاد ۲۳ سوراخ در قطعه سنگ ۷۰ تنی مد نظر و کارگذاری مواد منفجره لازم بر اساس نظر کارشناسان مربوطه، گفت: خوشبختانه، کار انفجار، با عنایت خداوند به خوبی اجرا و با کمترین میزان آسیب، مخاطره ریزش و پرتاپ سنگ از ارتفاعات دروازه قرآن نهایی شد.

او با تصریح اینکه در تمام مراحل اجرای این پروژه بسیار مهم، اصول فنی و مقررات و دستورالعمل‌های استاندارد مد نظر بوده است، از تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها و افراد درگیر در مراحل مختلف، قدردانی کرد و گفت: به حمدالله آرامش به محدوده دروازه قرآن که از نقاط گردشگری و مهمترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، بازگشت

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید