آموزش غذا دادن به کودک از دو سالگی تا شش سالگی + فیلم بهترین غذا برای کودکان 2 ساله تا 6 ساله چیست؟

آموزش غذا دادن به کودک از دو سالگی تا شش سالگی

بهترین غذا برای کودکان دو ساله تا شش ساله چیست؟

 دو سالگی ،تغذیه نقش بسیار ضروری در سلامت و رشد کودک دارد ، یکی از حساس ترین سنین از لحاظ رشد جسمانی کودک ، ۲ تا ۶ سالگی است ، داشتن رژیم غذایی کامل و مفید در این سنین باعث رشد هرچه بیشتر کودک شما و همچنین سلامت وی از همه لحاظ می شود. با افزایش سن کودک ، روند رشد او آهسته تر می شود که همین مسئله باعث کاهش اشتها و علاقه کودک به غذا می شود. بنابراین والدین بایستی بدانند کاهش اشتهای کودک از دو سال به بعد، امری طبیعی است و نباید نگران شوند.  

ویدئو زیر به شما می گوید که به فرزندتان چگونه و به چه میزان غذا دهید.

نکته قابل توجه در تغذیه کودک ۶- ۲ سال، توانایی او در تنظیم دریافت مقدار غذای مورد نیازش است. اگر به کودک خود اجازه دهید تا هر موقع خواست غذا بخورد و هر موقع سیر شد، دست از غذا خوردن بکشد، آن مقدار غذایی را که نیاز دارد، خواهد خورد. مقدار مصرف غذای کودک از یک وعده غذایی تا وعده غذایی دیگر و از یک روز تا روز دیگر، بسیار متغیر است. اما در طی یک هفته، مقدار دریافت انرژی او نسبتاً ثابت است. اگر کودک  را وادار به غذا خوردن کنید، دیگر نمی تواند مقدار غذای دریافتی خود را تنظیم کند و می گوید سیر هستم.

توصیه های عمومی برای کودکان کم اشتها :
– محیط روانی مناسب و شرایط مطلوبی را برای غذا خوردن کودک فراهم کنید. در آرامش کامل ، با صبر و حوصله و بدون اصرار و تهدید به او غذا دهید. در کنار دیگر افراد خانواده در محل معین صرف کردن غذا به او غذا دهید. از غذا دادن به کودک مقابل تلویزیون و زمانی که حواسش پرت است اجتناب کنید و سعی کنید با صحبت کردن با کودک و تعریف داستانهای جذاب ، انگیزه او را برای خوردن غذا افزون کنید.

– در عوض غذا خوردن ، به او وعده بازی کردن ، پارک بردن، به حرفهایش گوش کردن یا فیلم نگاه کردن بدهید نه وعده شیرینی، شکلات و خوراکی های غیر مفید.

– رفتار شما مادر و پدر عزیز، مهمترین تاثیررا برای کودکتان دارد واگر شما رفتار غلطی دارید نمی توانید از او انتظار داشته باشد که این کار را انجام ندهد. پس با رفتار درست خود ، به صورت عملی به او آموزش دهید.

در بین وعده های غذایی ، میان وعده های مفید به او بدهید. مغزهای بادام ، فندق ، گردو ، کشمش و… آب میوه و کمپوت میوه ، شیر غنی شده با چند قاشق شیر خشک ، ماست چکیده ، شیرینی های تهیه شده با آرد کامل یا با میوه ها، یک لقمه نان و پنیر و دیگر مواد غذایی غنی از ویتامین و پروتئین . فایده یک میان وعده مفید این است که علاوه بر فراهم آوردن انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد کودک که به سرعت در بدن تمام می شوند ، بدلیل کوچک بودن حجم معده کودک به تقسیم غذا در طول روز کمک می کند و مادر یا پدر در یک وعده اصرار نمی کند که کودک بیشتر از ظرفیتش غذا بخورد.

– غذا را به فرمی تهیه کنید که مورد پسند کودک است . مثلاً اگر غذا به فرم پیتزا دوست دارد، با استفاده از یک تکه نان و کمی پنیر پیتزا همان مواد غذایی را به فرم پیتزا به او بخورانید. علایق او را درطعم ، حرارت، رنگ و فرم غذا در نظر بگیرید.

سایر مطالب مربوط به تغذیه کودکان را در اینجا بخوانید

یک نظر

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید