واکین فینیکس کیست؟ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد سال 2020 به کی رسید؟

واکین فینیکس کیست؟

اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد سال ۲۰۲۰ به کی رسید؟

واکین رافائل فینیکس متولد ۲۸ نوامبر ۱۹۷۴، بازیگر و تهیه کنندهٔ آمریکایی است. او برنده جوایزی از جمله جایزه گرمی، یک جایزه گلدن گلوب و نامزد سه جایزه اسکار است.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

پدر «واکین فینیکس»  با نام «جان لی باتوم» باغبان و مادرش «آرلیان» منشی شبکه‌ی NBC بود، پدر و مادرش هر دو آمریکایی هستند که  در یک سفر جاده‌ای با هم آشنا شده بودند و برای پیوستن به یک فرقه مذهبی به پورتوریکو مهاجرت کرده بودند.

«جان لی باتوم» و «آرلیان» سرتاسر آمریکای جنوبی را با هم سفر کردند، کم‌کم از آن فرقه زده شدند و تصمیم گرفتند که آن‌ها را ترک کنند و سال ۱۹۷۸ به آمریکا برگردند، آنها در ادامه نام خانوادگی‌شان را به فینیکس (Phoenix) تغییر دادند و این نمادی از یک شروع جدید برای زندگی‌شان است.

«واکین فینیکس» در یک خانواده ۷ نفره به دنیا آمد و تمامی برادر و خواهرهایش بازیگر هستند، «ریور فینیکس» برادر بزرگتر «واکین فینیکس» بازیگر بود که در سن ۲۳ سالگی به دلیل مصرف زیاد مواد مخدر درگذشت، این بازیگر ۷۳ سانتی متری سومین فرزند خانواده است و سه خواهر به نامهای رین فینیکس، لیبرتی فینیکس و سامر فینیکس دارد.

فینیکس با همبازی‌اش لیو تایلر در فیلم « Inventing the Abbotts» وارد رابطه شد و از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ با او رابطه داشت. در سال ۲۰۰۱ با یک مدل از آفریقای جنوبی به نام  توپاز گرین وارد رابطه شد که این رابطه تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت.  از سال ۲۰۱۶ با بازیگر آمریکایی پاتریکا رونی مارا وارد رابطه تازه‌ای شد و در جولای سال ۲۰۱۹ اعلام شد که آنها نامزد کرده‌اند.

خانواده‌ی فینیکس وضعیت مالی خوبی نداشتند و بچه های برای اینکه خرج خود را تامین کنند مجبور به کار کردن بودند و در خیابان ها نمایش اجرا می کردند و پس از مدتی با حضور در مسابقه‌های استعدادیابی سرانجام  توسط مدیر استعدادیابی کودکان، استعداد آن ها کشف شد و بعد از مدتی به جای نمایش خیابانی وارد آگهی‌های بازرگانی و تلویزیونی شدند.

واکین برای نخستین بار به همراه برادرش ریور فینیکس و خواهرش رین فینیکس در تلویزیون شروع به کار کرد. او اولین نقشش را در فیلم کمپ فضایی بازی کرد. در آن زمان او را به اسم لیف فینیکس (اسمی که خودش انتخاب کرده بود) می‌شناختند.

فینیکس با دو فیلم به خاطرش مردن (۱۹۹۵) در کنار نیکول کیدمن و قلم پرها (۲۰۰۰) نظر منتقدان را جلب کرد. اما موفقیت اولیه او در نقش کومودوس در فیلم گلادیاتور (۲۰۰۰) به کارگردانی ریدلی اسکات که در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شده بود، رقم خورد که اولین کاندیدای اسکار او برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دربرداشت.

او بعدها برای نقش جان کش در فیلم بیوگرافی سر به راه باش (۲۰۰۵) و نقش سرباز کهنه‌کار در فیلم درام استاد (۲۰۱۲) (که جام ولپی بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد) توانست کاندید اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شود. از دیگر فیلم‌های موفق او می‌توان به فیلم ترسناک نشانه‌ها (۲۰۰۲) و روستا (۲۰۰۴)، فیلم درام تاریخی هتل رواندا (۲۰۰۴)، فیلم عاشقانه او (۲۰۱۳) و فیلم جنایی کمدی خباثت ذاتی (۲۰۱۴) اشاره کرد.

او برای بازی در نقش یک قاتل در فیلم تو هرگز واقعاً اینجا نبودی در سال ۲۰۱۷، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۹، نقش کاراکتر جوکر در فیلم جوکر را بازی کرد که با استقبال منتقدان همراه بود و باعث شد از اصلی‌ترین مدعیان جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد امسال شود. او برای بازی در این نقش، برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد شده‌است.

فینیکس علاوه بر تهیه کنندگی فیلم و برنامه‌های تلویزیونی، کارگردان موزیک ویدیو نیز هست. او برای ضبط موسیقی متن فیلم سر به راه باش برنده جایزه گرمی برای بهترین موسیقی متن تلفیقی برای رسانه‌های ویژوال شد. او یک فعال اجتماعی است که به سازمان‌های بشردوستانه و خیریه‌های متعدد کمک مالی می‌کند. واکین یکی از اصلی‌ترین مدیران مؤسسه‌ای است که برای کودکان شهر سووتو در آفریقای جنوبی روزانه وعده‌های غذایی تهیه می‌کنند. او همچنین از طرفداران حمایت از حقوق حیوانات است و یک گیاه‌خوار است.

زندگی خصوصی واکین فینیکس بهترین بازیگر نقش اول مرد اسکار ۲۰۲۰

در سال ۲۰۰۵، فینیکس برای معالجه اعتیاد به الکل، سراغ مراکز توانبخشی رفت.

فینیکس در زمینه اعتقاداتش گفته: «پدر و مادرم به خداوند اعتقاد دارند. من یهودی هستم. مادرمم هم یهودی هست ولی به عیسی اعتقاد دارد. او رابطه‌ای بین خودش و عیسی می‌بیند ولی (پدر و مادرم) هیچوقت خیلی مذهبی نبودند. من یادم نمیاد آخرین بار کی کلیسا رفتم ولی شاید یکی دوبار رفته باشم.»

واکین از سال ۲۰۰۶ در هالیوود هیلز زندگی می‌کند. در ۲۶ ژانویه ۲۰۰۶، در حین رانندگی به سمت دره کنیون در هالیوود، لس آنجلس، از مسیر منحرف می‌شود و ماشینش ضربه می‌بیند. در گزارش تصادف فقط خرابی ترمز آمده‌است. فینیکس گفته: «زمانی که در ماشین حضور داشتم و گیج بودم، شخصی که نمی‌توانستم به خوبی ببینم، به شیشه ماشینم ضربه زد و گفت فقط آروم باش؛ و من در جواب گفتم، من آرومم و حالم خوبه و او پاسخ داد که نه خوب نیستی و با جلوگیری از روشن کردن سیگارم، زمانی که بنزین از باک ماشین چکه می‌کرد، جانم را نجات داد. من بعدها فهمیدم که آن شخص ورنر هرتسوک (کارگردان آلمانی) است.» زمانی که ورنر، فینیکس را از شیشه عقب ماشین به سمت بیرون می‌کشید، مردم حاضر در صحنه به آمبولانس زنگ زدند. وقتی فینیکس برای قدردانی به سمت هرتسوک می‌رفت، او با فرومایگی قهرمانانه به سمت خانه‌اش در آن نزدیکی برگشت.

فینیکس در اواخر سال ۲۰۰۸ به‌طور غیرمنتظره ای، اعلام کرد که می‌خواهد از بازیگری کناره‌گیری کند و به دنبال حرفه رپری برود و فیلم دو عاشق، آخرین فیلم او است.

در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹، فینیکس در برنامه آخر وقت با دیوید لترمن حاضر شد تا برای فیلم دو عاشق، تبلیغ کند. او در جواب به سوالات دیوید لترمن دربارهٔ ادامه بازیگریش به نظر می‌رسید بی برنامه باشد و اکثراً پاسخی نداشت. واکین دوباره در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰ به برنامه لترمن دعوت شد و گفت بازنشستگی اش برای فیلم‌بردای فیلم مستندنما من هنوز اینجا هستم در کنار کیسی افلک فعلاً به تعویق افتاده‌است.

در اکتبر ۲۰۱۲، فینیکس جایزه اسکار را «مزخرف» خطاب کرد. اما بعداً در مصاحبه اش عذرخواهی کرد و اظهار کرد که اسکار شرایط مهمی را برای بسیاری از فیلمسازان شایسته فراهم می‌کند. او در سال ۲۰۱۵ در برنامه زنده جیمی کیمل این اتفاق را شرح داد و گفت که بابت این حقیقت که کار فیلمسازی مشارکتی است و فقط از بازی من تمجید می‌شود، خیلی راحت نیست.

فینیکس یک گیاهخوار وگن است و به عنوان سخنگوی مردمی سازمان حمایت از حقوق حیوانات پیتا شناخته می شود و بازیگر مورد علاقه ی او «جاش برولین»  است، ثروت حدودی «واکین فینیکس» ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می شود.

برخلاف تصور مردم خواکین مبتلا به لب شکری نبوده بلکه جای زخم روی لب او یک نشانه ی تولد است، خودش در این باره گفته که مادرش در زمان بارداری درد شدیدی را احساس می کند و خواکین با این زخم بر بالای لب متولد می شود.

«واکین فینیکس» در ایران با نامهای «واکین فونیکس» هم شناخته می شود و فیلم «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» از فیلم های جدید خواکین فینیکس محسوب می شوند.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید