قیمت ارز و دلار در سال ۹۹ چه می‌شود؟ پیش بینی قیمت دلار در سال 99 چه میشود؟

پیش بینی قیمت دلار در سال ۹۹ چه میشود؟

قیمت دلار و ارز در ۹۹ ،اوضاع دلار در سال ۹۹ چگونه است؟ دلار امسال چقدر می شود؟ امسال چند درصد قیمت دلار افزایش می یابد؟ و سوالاتی از این دست ذهن همه ما رو به خودش مشغول کرده است.

در این مقاله ما سعی داریم صحبت ها و نظرات برخی از کارشناسان فعال در زمینه بازار ارز را برای شما بیان کنیم تا با مطالعه نظرات آن ها بتوانید دیدگاه کامل تر و جامع تری نسبت به بازار ارز ایران در سال ۹۹ داشته باشید.

مرتضی میری عضو کنفدراسیون اتاق فکر کنفدراسیون صادرات ایران

هر چند که با شیوع ویروس کرونا سطح تقاضا عملا کاهش یافته اما در بازار شاهد افزایش قیمت دلار هستیم. با توجه به حوادث اخیر و توقف روند صادرات سال آینده با کمبود ذخایر ارزی مواجه می‌شویم و همین امر قیمت دلار را در سال آینده گران خواهد کرد، عملا با بسته شدن مرزها صادرات کالاها غیرنفتی متوقف است. پیش‌بینی می‌شود سال آینده وضعیت کلان اقتصاد چندان مطلوب نیست.

او اظهار کرد: با توجه به شرایط اخیر محدودیت‌های تجاری افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی ما این است که قیمت دلار در سال آینده از مرز ۱۵ هزار تومان فراتر می‌رود و حدودا به ۱۷ هزار تومان می‌رسد.

محمد نور بخش کارشناس بازار سرمایه

 با مرور بازار ارز در نزدیک به سه دهه گذشته می توان نتیجه گرفت که در دهه ۹۰ شمسی با شروع تحریم های اقتصادی و سپس کاهش شدید قیمت نفت، قدرت دولت و بانک مرکزی در سرکوب نرخ ارز به شدت کاهش پیدا کرده است.

 با محاسبات انجام شده عرضه و تقاضای ارز در سال ۱۳۹۹، با تقاضای ارز همراه خواهد بود که این خود عاملی برای افزایش نرخ ارز و حرکت آن به سمت ارزش واقعی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرض تداوم تحریم ها، ارزش واقعی دلار بر اساس سال پایه ۱۳۸۱ به دو روش برآورد شده،اظهار کرد: یک روش تعیین ارزش واقعی دلار بر اساس نرخ تورم رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی بوده و  دیگری با استفاده از تورمی که انتظار می‌رفت با رشد حجم نقدینگی و رشد اقتصادی ایجاد شود.

نوربخش تاکید کرد: با استفاده از تئوری مقداری پول با استفاده از نرخ تورم رسمی که توسط بانک مرکزی گزارش شده ارزش واقعی دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹ حوالی ۱۳۵۰۰ تومان برآورد می‌شود و با استفاده از روش دوم ارزش واقعی دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹ حوالی ۲۹۵۰۰ تومان برآورد می شود .

نوربخش افزود: علاوه بر این با توجه به اینکه خروج سرمایه می‌تواند به شدت بر تراز ارزی تاثیرگذار باشد می‌توان انتظار داشت حتی در صورت توافقات سیاسی برای مدت طولانی نرخ دلار کمتر از عدد ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان نباشد چرا که با وجود افزایش نرخ ها در بازار مسکن و بازار سرمایه کاهش بیشتر نرخ ارز ، محرک خروج سرمایه خواهد بود و  افزایش شدید تقاضا را در پی دارد.

حسن فروزان‌فر عضو هیات نمایندگان اتاق ایران

سال ۹۹ اقتصاد کوچکتری نسبت به سال ۹۸ خواهیم داشت، قطعا نرخ رشد اقتصاد منفی‌تر خواهد شد. کسانی که توسعه صادرات را جدی گرفتند به دلیل افزایش قیمت‌ها و محدودیت انتقال ارز محدود خواهند شد. تقاضا برای خرید دلار در سال آینده افزایش می‌یابد. اما اینکه گفته می‌شود قیمت دلار به ارقامی بالاتر از ارقام امسال یا مثلا مرز ۲۰ هزار تومان می‌رسد، کمتر در پیش‌بینی‌های اقتصادی دیده شده، بعید است که قیمت دلار در سال ۹۹ به این ارقام برسد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید