علائم کیست تخمدان چگونه بفهمیم که کیست تخمدان داریم؟

علائم کیست تخمدان

چگونه بفهمیم که کیست تخمدان داریم؟

علائم کیست تخمدان ،کیست تخمدان یکی از رایج ترین انواع تومور در زنان است تخمدان بخشی از سیستم تولید مثل زنان است. تخمدان‌ها در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند (تخمدان سمت راست و تخمدان سمت چپ). تخمک‌ها و همچنین هورمون استروژن و پروژسترون را تخمدان‌ها تولید می‌کنند. هر کدام از تخمدان‌ها در یک اندازه و به شکل بادام هستند. تخمک‌ها در تخمدان‌ها رشد کرده و بالغ می‌شوند. تخمک‌های بالغ در حین دوره‌های عادت ماهیانه در طی سال‌های باروری زن و تا قبل از یائسگی به مرور آزاد می‌شوند.

 اصطلاح کیست یک اصطلاح کلی است که به ساختار بسته یا کیسه‌ای شکل پرشده با مواد نیمه جامد، گاز یا مایع اشاره دارد. کیست‌ها میکروسکوپی هستند یا می‌توانند کاملاً بزرگ باشند. بسیاری از کیست‌های تخمدان در طی تخمک‌گذاری ماهانه رخ می‌دهند، علائم و نشانه‌هایی ندارند و اغلب بی‌ضرر هستند. بیاموزید که چگونه تشخیص دهید کیست تخمدان دارید و در صورت وجود آنها چه کاری باید انجام دهید.

علائم کیست تخمدان

ناهنجاری‌های شکمی را بررسی کنید

یکی از شایع‌ترین علائم کیست تخمدان ناهنجاری‌ها یا مشکلات شکمی است. ممکن است بخاطر کیست دچار نفخ شکم یا تورم شوید. همچنین ممکن است نوعی فشار یا پربودن شکم را احساس کنید.
•    همچنین ممکن است افزایش وزن غیرقابل توضیح را تجربه کنید
•    همچنین ممکن است در زیر شکم یا سمت چپ شکم احساس درد کنید. به ندرت ممکن است در هر دو طرف راست و چپ درد وجود داشته باشد. درد ممکن است متناقض باشد و بیاید و برود. ممکن است درد شدید یا ملایم باشد.

به مشکلات مربوط به عملکردهای سیستم گوارش توجه کنید

برخی از علائم کمتر متداول کیست تخمدان ممکن است برخی از مشکلات در مورد دفع طبیعی در سیستم گوارش باشد. ممکن است در ادرار کردن دچار مشکل شوید، یا همیشه احساس فشار روی مثانه خود داشته باشید. این می‌تواند باعث افزایش تکرر ادرار یا مشکل در تخلیه کامل مثانه شود. همچنین ممکن است در انجام حرکت روده دچار مشکل شوید.
•    در صورت پارگی کیست، درد می‌تواند ناگهانی و شدید باشد که ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

به مشکلات روابط جنسی توجه کنید

سایر علائم غیرمتداول کیست تخمدان ممکن است شامل ناراحتی جنسی باشد. ممکن است در حین مقاربت جنسی احساس درد کنید. همچنین ممکن است در ناحیه لگن یا در قسمت تحتانی کمر و ران احساس درد کنید. همچنین ممکن است سینه شما نسبت به حد نرمال حساس شده باشد.
•    همچنین ممکن است در طول دوره قاعدگی درد زیادی را تجربه کرده یا خونریزی غیر طبیعی را در دوره‌ی عادی تجربه کنید.

عوامل خطر ابتلا به کیست تخمدان را مشخص کنید

تعدادی از عوامل خطر احتمالی وجود دارد که ممکن است منجر به کیست تخمدان شود. اگر هرکدام از این شرایط برای شما اعمال شود و علائم را تجربه کرده باشید، ممکن است کیست تخمدان باعث درد یا ناراحتی شما شود. عوامل خطر شامل موارد زیر است:
•    سابقه کیست‌های قبلی
•    چرخه قاعدگی نامنظم
•    شروع قاعدگی جوانتر از ۱۲ سال است
•    ناباروری یا سابقه درمان ناباروری
•    عملکرد تیروئید کم است
•    درمان با تاموکسیفن برای سرطان پستان
•    سیگار کشیدن و استفاده از محصولات دخانی
•    شرایط التهابی مزمن

 انواع کیست تخمدان

علل ایجاد کیست تخمدان را بیاموزید

در طول چرخه بعد از پریودی، یک یا هر دو تخمدان یک زن، یک تخمک آزاد می‌کند. کیست به دلیل مشکلات هورمونی یا عدم تعادل، انسداد جریان مایعات، عفونت، شرایط تولید التهاب مزمن مانند اندومتریوز، شرایط ارثی، بارداری، سن و تعدادی از دلایل دیگر ممکن است در تخمدان شکل بگیرد.
•    کیست تخمدان در سال‌های تولید مثل در خانم‌ها کاملاً شایع است و بیشتر آنها علامتی ندارند. به اینها کیست عملکردی گفته می‌شود. بیشتر اوقات کیست تخمدان عملکردی بدون درمان برطرف می‌شود.
•    کیست تخمدان بعد از یائسگی کمتر دیده می‌شود و هر زن یائسه‌ای که دارای کیست است را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان قرار می‌دهد.

بدانید کیست عملکردی جدی نیست

کیست‌های عملکردی یا کیست فولیکول هستند که در ناحیه تخمدان جایی که تخمک‌ها رشد می‌کنند ایجاد می‌شود، یا کیست لوتئوم کورپوس هستند و پس از آزاد شدن تخمک، در آنچه که از یک فولیکول خالی باقی مانده است ایجاد می‌شوند. اینها بخش‌های طبیعی از عملکرد تخمدان‌ها است. بیشتر کیست‌های فولیکول بدون درد بوده و طی یک تا سه ماه از بین می‌روند.
•    کیست لوتئوم کورپوس معمولاً طی چند هفته از بین می‌رود، اما می‌تواند بزرگ شود، پیچ خورده شود، خونریزی کند و باعث درد شود. کیست لوتئوم می‌تواند ناشی از داروهایی مانند کلومیفن باشد که در درمان باروری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیست‌های غیرعملکردی را شناسایی کنید

انواع دیگری از کیست تخمدان وجود دارد که غیرعملکردی هستند. این بدان معنی است که آنها به عملکرد طبیعی تخمدان ارتباط ندارند. این کیست‌ها ممکن است بدون درد باشند یا باعث درد شوند. آنها عبارتند از:
•    آندومتریوما: این کیست‌ها عموماً با بیماری به نام آندومتریوز ارتباط دارند که در آن بافت رحم در خارج از رحم رشد می‌کند.
•    کیست درموئید: اینها از سلول‌های جنینی تشکیل می‌شود، نه از جنین. اینها معمولاً بدون درد هستند.
•    سیستادنوما: این کیست‌ها می‌توانند بزرگ و پر از مایع آبکی باشند.
•    در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تعداد زیادی کیست تشکیل می‌شود. این وضعیت بسیار متفاوت از داشتن یک کیست تخمدان است.

کیست تخمدان را درمان کنید

برای اکثر خانم‌ها، تا زمانی که علائم قابل کنترل باشد، انتظار مراقبتی توصیه می‌شود. به یاد داشته باشید، بیشتر کیست‌های تخمدان به خودی خود ناپدید می‌شوند. برای برخی از خانم‌ها، استفاده از هورمون‌ها به صورت قرص‌های ضدبارداری ممکن است توصیه شود. حدود پنج تا ۱۰٪ از زنان ممکن است برای برداشتن کیست به عمل جراحی نیاز داشته باشند.
•    کیست‌های کوچک پیچیده را می‌توان از لاپاراسکوپی جدا کرد. در لاپاراسکوپی، پزشک برش کوچکی از شکم ایجاد کرده و کیست را از طریق بریدگی در پوست برطرف می‌کند.
•    برای کیست‌های شدیدتر، بزرگ و یا بالقوه سرطانی، ممکن است تحت لاپاراتومی قرار بگیرید. برش بزرگتر در شکم ایجاد می‌شود و ممکن است کل کیست یا تخمدان برداشته شود.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید