لیست مشاغلی که تا آخر فروردین بیمه بیکاری می گیرند؟ مشاغل آسیب دیده از کرونا و بیمه بیکاری

لیست مشاغلی که تا آخر فروردین بیمه بیکاری می گیرند؟

مشاغل آسیب دیده از کرونا و بیمه بیکاری

بیمه بیکاری مشاغل ،با شروع اپیدمی ویروس کرونا در ایران بسیاری از مشاغل و صنوف از شیوع این ویروس آسیب جدی ایی دیده اند.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

در همین راستا ستاد مقابله با کرونا مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور کمک به صندوق بیمه بیکاری برای پرداخت به مشاغل آسیب دیده از کرونا اختصاص داد.

به همین منظور متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، کارگران و مشاغل آسیب دیده از کرونا می‌بایست اطلاعات خود را در سامانه درخواست بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir ثبت کرده تا مورد بررسی و پالایش قرار گیرند.

مطابق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده موظفند حداکثر ظرف ۳۰ روز مراتب بیکاری خود را به ادارات کار استان محل سکونت اعلام کنند که با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت عدم مراجعه حضوری، تاکید بر ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری در حقیقت به منظور رعایت این بند قانونی صورت گرفته است.

پیش از این مسعود بابایی ـ. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کارـ ثبت نام در سایت را ملاک پرداخت بیمه بیکاری ندانسته و گفته بود افرادی که متقاضی دریافت بیمه بیکاری هستند حتما باید مشمول قانون کار، قانون بیمه بیکاری و قانون تامین اجتماعی باشند.

مرتبط  قیمت گوشت امروز 2 مهر 99 چند ؟

به موجب قانون، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت می‌گیرد که به طور غیر ارادی و به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و نظایر آن بیکار شده باشند. با توجه به اینکه بحران کرونا جزو حوادث غیرمترقبه شناخته شده کارگرانی که دارای حداقل یک ماه بیمه پردازی باشند در صورت بیکار شدن غیر ارادی مشمول دریافت بیمه بیکاری می‌شوند.

بر اساس شیوه نامه‌ای که از سوی اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار و امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره مندی متقاضیان بیمه بیکاری تهیه شده است؛ ۱۰ گروه شغلی، فعالیت و زیربخش اقتصادی به عنوان فعالیت‌هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آن‌ها دچار آسیب شده اند و همچنین کارگران این فعالیت‌ها که مشمول قانون کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری باشند می‌توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره‌مند شوند.

مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالار‌های پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جزو گروه‌های شغلی مذکور هستند.

مرتبط  روزبه حصاری در بچه مهندس 4 بازی می کند ؟

همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، آژانس‌های هواپیمایی، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف وکفش، مراکز توزیع آجیل و خشکبار، قنادی ها، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی و مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع‌دستی از دیگر رسته‌های شغلی مورد نظر به شمار می‌روند.

سایر بنگاه‌هایی که جزو ۱۰ گروه شغلی مذکور نبوده، اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده باشند نیز با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

علیرغم آنکه کارگران روزمزد و فصلی نیز از تبعات ناشی از کرونا به شدت آسیب دیده و فعالیت آن‌ها دچار وقفه و بیکاری شده، اما به دلیل آنکه بخش اعظمی از کارگران روزمزد فاقد بیمه هستند مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.

کارگرانی که بیمه خویش فرمایی داشته و رانندگان تاکسی و اتباع خارجی که بیمه بیکاری نمی‌پردازند نیز نمی‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

بنابر اعلام اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون ۷۹۶ هزار و ۲۵۰ نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۶۶۵ هزار و ۳۹۵ نفر مشمول شناخته شده اند

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید