روش زیاد کردن شیر مادر – بخش اول چگونه میتوان تولید شیر مادر را قبل از شیر دهی افزایش داد؟

روش زیاد کردن شیر مادر

چگونه میتوان تولید شیر مادر را قبل از شیر دهی افزایش داد؟

زیاد کردن شیر مادر ،بیشتر مادران هرچند وقت یک بار فکر می‌کنند شیرشان کم شده است و می‌ترسند که به اندازه کافی شیر مادر برای سیر شدن کودک خود نداشته باشند. اگر کودک شما در حال افزایش وزن نیست و یا بدتر از این، اگر وزن کم کند، افزایش تولید شیر مادر می‌تواند کمک کند.

برخی از مادران نگران کم‌‌بودن حجم شیر خود هستند؛ در این مطلب راهکارهایی برای بهبود و تداوم شیردهی ارائه خواهیم کرد. اما چون مطلب زیاد است و ممکن است طولانی بودن مطلب از حوصله شما عزیزان خارج شود ما این مقاله را در دو بخش برای شما تنظیم و منتشر میکنیم.

بطور کلی برای افزایش حجم شیر دو روش وجود دارد.

یک روش : افزایش شیر مادر قبل از شیردهی است.
و روش دیگر : افزایش تولید شیر در حین دوران شیردهی است.

ما در اینجا ابتدا روش اول را برای شما شرح می دهیم.

روزانه حداقل ۱۸۰۰ کالری مصرف کنید و در هنگام شیردهی حداقل ۶ لیوان مایعات بنوشید

تعداد دقیق کالری‌ها بر اساس سطح فعالیت و عوامل دیگر متفاوت است، اما به عنوان یک قاعده کلی، بدن شما در مقایسه با رژیم عادی خود به ۴۵۰ تا ۵۰۰ کالری اضافی در روز نیاز دارد.  برای زنان فعال، این می‌تواند به معنای روزانه ۲۵۰۰ کالری باشد. به طور شگفت‌آور، آنچه شما می‌خورید تأثیر زیادی بر کیفیت و کمیت شیر تولیدی دارد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای یادآوری درباره رژیم و شیر مادر آورده شده است:
•    منابع عالی کلسیم را پیدا کنید؛ اینها به رشد استخوان‌های کودک شما کمک می‌کنند تا سالم و قوی شوند. غذاهای سرشار از کلسیم شامل لبنیات (انتخاب محصولات لبنی ارگانیک)، سبزیجات سبز برگ و برخی از ماهی‌ها (ساردین و ماهی قزل آلا) هستند.
•    میوه و سبزیجات بخورید؛ میوه‌ها و سبزیجات را به بخش بزرگی از رژیم غذایی خود تبدیل کنید، زیرا این مواد سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند.
•    کربوهیدرات‌های پیچیده را انتخاب کنید؛ کربوهیدرات‌های پیچیده سالم‌تر از کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده هستند، که ممکن است به طور عمده از آن جلوگیری کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده شامل مواردی مانند برنج قهوه‌ای، ماکارونی سبوس‌دار و نان و همچنین لوبیا است.
•    گوشت کم‌چرب را انتخاب کنید. گوشت بدون چربی بهتر از کاهش دادن چربی است. به سینه مرغ، ماهی، لبنیات کم چرب و محصولات سویا مانند توفو فکر کنید.

برای افزایش شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید

گیاهانی که به خوبی عمل می‌کنند شامل شنبلیله، خار برکت و تمشک قرمز هستند. داروی تجویز شده متوکلوپرامید بعضاً بعنوان آخرین راهکار توسط پزشکان برای درمان تولید شیر کم در مادران شیرده استفاده می‌شود.
•    آگاه باشید که شواهد محدودی در مورد تأثیر مکمل‌های گیاهی وجود دارد.

مکمل تغذیه با پمپاژ

پمپاژ کردن به دو دلیل مفید است. در مرحله اول، پمپاژ به شما امکان می‌دهد شیر را در مواقعی که کودک به آن احتیاج ندارد، ذخیره کنید و به شما امکان می‌دهد شیر بیشتری را جمع کرده و ذخیره کنید. دوم، پمپاژ باعث تولید بیشتر شیر مادر می‌شود.
•    روی یک پمپ با کیفیت بالا سرمایه‌گذاری کنید. در صورت نداشتن پمپ باکیفیت، می‌توانید یک پمپ از بیمارستان اجاره کنید.

  • چه در محل کار و چه در خانه، هر دو ساعت ۱۵ دقیقه پمپاژ را در نظر بگیرید. بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از شیر دادن به کودک، پمپاژ را انجام دهید. پمپاژ حداقل ۸ بار در طی یک دوره ۲۴ ساعته به افزایش سریع تولید شیر مادر کمک خواهد کرد. اگر نمی‌توانید بلافاصله پس از شیر دادن پمپ کنید، سعی کنید وسط شیر دادن پمپ کنید.

•    هر دو سینه را به طور همزمان پمپ کنید. پمپاژ هر دو سینه علاوه بر کمک به تحریک تولید بیشتر، شیر مادر را نیز دو برابر سریعتر به شما می‌دهد.

اگر می‌خواهید شیرتان بیشتر شود، استفاده از پستانک و بطری‌ها را محدود کنید

این امر باعث می‌شود که تمام نیازهای مکیدن کودک شما از طریق سینه برآورده شود. هرچه کودک بزرگتر می‌شود، بدون ترک کردن سینه، راحت‌تر می‌تواند از پستان به پستانک برگردد و از آن خارج شود. اگر از بطری‌ها برای مکمل استفاده می‌کنید، سعی کنید آن‌ها را با یک سرنگ یا قاشق جایگزین کنید.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید