اکبر طبری کیست؟ زندگی کامل اکبر طبری معاون سابق قوه قضائیه

اکبر طبری کیست؟

زندگی کامل اکبر طبری معاون سابق قوه قضائیه

دیروز پرونده جنجالی  و بزرگی در سیستم قضائی کشور مورد بررسی قرار گرفت که واکنش های بسیاری را چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی در پی داشت. این پرونده متعلق به معاون قوه قضائیه دوره گذشته بود به نام اکبر طبری!

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری دیروز در تاریخ ۱۸ خرداد ۹۹ آغاز شد. رد پای اکبر طبری در بسیاری از پروندهای کلان فساد اقتصادی کشور قابل مشاهده است.

اکبر طبری در ۲۰ سال گذشته، صاحب مناصب مختلفی در حوزه‌های مالی و رفاهی قوه‌قضاییه بوده است. در دوره ریاست آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، مدیر امور مالی و مدیر امور خدماتی و رفاهی و در دوره آیت‌الله آملی‌لاریجانی ابتدا مدیرکل امور اجرایی و سپس معاونت اجرایی حوزه ریاست شده‌است.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی هفت روز پس از این‌که بر مسند ریاست قوه قضاییه نشست، طبری را برکنار کرد. ردپای طبری در بسیاری از پرونده‌های فساد دیده می‌شود تاجایی که ذاکانی گفته‌بود: «طبری بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه است».

طبری در زمان ریاست آیت الله هاشی شاهرودی در قوه قضائیه مدیرکل امور مالی دستگاه قضایی را بر عهده داشته است. در سال ۸۶ گزارشی از خبرگزاری فارس منتشر شد که از احتمال برکناری او از این سمت خبر می‌داد، اما دیگر هیچ خبری در این باره وجود ندارد. ظاهرا تغییر مورد اشاره فارس رخ نداده بود.

قاضی غلامرضا منصوری همدست اکبر طبری کیست؟

در دوران ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی، طبری معاونت اجرایی قوه قضائیه را بر عهده داشته است. هنوز ابعاد اتهام طبری روشن نیست با این حال گفته می‌شود این اتهامات ممکن است اقتصادی باشد.

برخی رسانه ها می گویند او پر نفوذترین چهره قوه قضائیه در حدود بیست سال اخیر بوده است. ظاهرا او نه حقوق خوانده و نه قاضی بوده بلکه مدرک تحصیلی اش در حوزه مهندسی است.

رسانه ها مدعی اند او رابطه مراد و مریدی با افراد بسیاری در قوه قضائیه داشته است. او همچنین عضو هیات رئیسه فدراسیون کنگ فو و هنرهای رزمی بوده است.

پس از روی کار آمدن رئیسی در قوه قضائیه برکناری اکبر طبری اولین تغییر در این نهاد بود. ظاهرا نارضایتی از طبری پیشینه طولانی داشته که رئیسی این برکناری را در اولین گام خود عملی کرد، تا علامت تغییر را مخابره کند.

او در ۲۸ اسفند سال گذشته با صدور حکمی، یوسف باقری را به‌جای طبری، به‌عنوان سرپرست معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه منصوب می‌کند. باقری معاون اداری مالی دادگستری استان تهران بود.

ظاهرا پس از برکناری طبری آیت الله آملی لاریجانی او را به مجمع تشخیص مصلحت نظام برده و در آنجا سمتی تازه به او داده است. اما مشخص نیست این سمت تازه چیست.

پس از افشاگری علیرضا زاکانی و انتشار گزارشی از سوی خبرگزاری ایرنا در این باره دفتر آیت الله املی لاریجانی به تندی واکنش نشان داد و ادعا‌ها درباره طبری را کذب خواند.

در این تکذیبیه ضمن تاکید بر این که این اتهامات در راستای “تخریب” رییس پیشین قوه قضائیه است، آمده بود: “معلوم نیست چرا خبرگزاری رسمی دولت که با بیت‌المال اداره می‌شود و وابسته به دولت است، باید چنین شایعات کذبی را بپراکند.”

دفتر آملی لاریجانی در ادامه به سخنان زاکانی نیز واکنش نشان داد و نوشت: «نحوه سخن برخی مدعیان اصول‌گرایی صددرصد برخلاف موازین شرعی و اصول ارزش‌های اخلاقی است. توهین به دو رئیس قوه قضاییه تحت عنوان “این شخص دو رئیس قوه قضاییه را بیچاره کرده است. ” چه توجیهی دارد؟ وانگهی این سخنان در واقع به طور غیرمستقیم دو رئیس قوه قضاییه را متهم می‌سازد. انتشار این گونه اتهامات در فضای مجازی واقعاً چه مجوزی دارد؟!»

اما نکته مهم در تکذیبیه صادر شده آنجاست که تاکید کرده بود: “برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلاً آن‌ها را بررسی و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طور ده سال آن‌ها را با رئیس قوه قضاییه در میان نگذاشته‌اند؟ ”

پس از تکذیبیه دفتر آملی لاریجانی علیرضا زاکانی در توئیتی نوشت: «پیرامون آقای طبری و نقش مخرب آن در قوه قضائیه صحبت کردم که از دفتر آیه الله لاریجانی تکذیب شد و تأکید نمودن که ایشان برخی موارد را بررسی کرده و حکم به سلامت آقای طبری داده اند. مشفقانه به رئیس محترم مجمع تشخیص عرض می‌کنم که اشتباه می‌فرمایید و تا دیر نشده از وی تبری جویید.»

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید