چند میلیون ایرانی نسبت به کرونا ایمنی پیدا کرده اند؟ چند میلیون ایرانی کرونا نمی گیرند؟

چند میلیون ایرانی نسبت به کرونا ایمنی پیدا کرده اند؟

چند میلیون ایرانی کرونا نمی گیرند؟

ایمنی چند میلیونی ایرانی به کرونا ،با برداشتن محدودیت و ممنوعیت های اجتماعی که در شرایط کرونایی وضع شده بود شاهد افزایش قابل توجه آمار فوتی ها و مبتلایان ویروس کرونا در کشورمان هستیم. متاسفانه طی روزهای آینده در برخی از روزها آمار فوت مجدد سه رقمی شد.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

باز شدن تمامی صنوف مخصوصا صنوف پر خطر نگرانی های بسیاری را در پی دارد. از باز شدن و عادی شدن فعالیت پاساژها  و بازارها تا باز شدن تالارهای عروسی باعث بالا رفتن آمار کرونا شده است. ما شاهد برگزاری مراسم های عروسی مثل سابق هستیم. انگار همه چی به روال عادی خود برگشته است و کرونایی وجود ندارد!

تاریخ بازگشایی رسمی تالارهای عروسی !!

حمید سوری اپیدمیولوژیست، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته مقابله با کرونا می‌گوید: عمده نگرانی‌هایی که در نشست‌های خود داریم، این است که افراد محتمل یعنی افرادی که هنوز هیچ علائم بالینی ندارند و به ظاهر سالم هستند، بیماری را به دیگران منتقل کنند و احتمال این انتقال در چنین مراسم‌هایی بسیار زیاد است.

این نگرانی در حالی از سوی این عضو کمیته مقابله با کرونا ابراز می شود که اقدامات اولیه هم مثل تب سنجی و امثال آن که برای شناساسی افراد محتمل انجام می‌گیرد، کفایت لازم برای شناسایی افراد محتمل یا بیمار را ندارد.

چرا که به گفته سوری در جامعه ما تب فقط ۴۰ درصد از افراد دارای علائم را شناسایی می‌کند و در ۶۰ درصد موارد، فرد می تواند مبتلا یا محتمل به بیماری باشد، ولی هیچ علامتی از تب در وی وجود نداشته باشد. بنابراین مهمترین نکته  در این شرایط این است که  احتمال انتقال را به حداقل ممکن برسد.

شواهد نشان می‌دهد کشورهایی توانسته‌اند در کنترل اپیدمی موفق عمل کنند که با سخت گیری تمام مقررات را به اجرا درآورده و نتایج موثری هم کسب کرده‌اند؛ به گفته سوری اگر در اجرای قوانین سخت‌گیری‌های لازم در نظر گرفته شود و متخلفان  به عنوان عنوان قانون‌شکن مورد بازخواست قرار گیرند، شرایط خیلی بهتر خواهد شد. چون در واقع اگر کسانی که در این شرایط مراسم عروسی برگزار می‌کنند  توسط پلیس توقیف شوند شرایط متفاوت خواهد بود. برگزاری این مراسم در چنین شرایطی جان عده زیادی را به خطر می اندازد و نوعی تجاوز به سلامت دیگران محسوب می شود.

فارغ از مباحث قانونی نگاهی به این ماجرا از زاویه دیگر نشان می‌دهد این اتفاق یک رفتار ضداجتماعی محسوب می‌شود که می‌تواند نتیجه خودخواهی افراد و نداشتن آگاهی لازم از شرایط موجود کشور باشد. به این معنی که این افراد به دلیل این که می‌خواهند برای خود یا فرزندانشان خاطره بسازند، این رفتار ضد اجتماعی را انجام داده و جان عده زیادی را به خطر می‌اندازند.

۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر نسبت به اپیدمی ایمنی پیدا کرده‌اند.

 با توجه به اینکه جامعه ما تا رسیدن به ایمنی اجتماعی یا گله‌ای فاصله زیادی دارد طبیعتا این اتفاقات می‌تواند بار ناشی از اپیدمی را در جامعه ما چند برابر کند.

به گفته سوری بر اساس برآورد وی تا به امروز چیزی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر ایمنی در افراد ایجاد شده است که این رقم نشان می‌دهد  تا رسیدن به مرز ۵۰ میلیون نفری که در نتیجه آن ایمنی گله‌ای ایجاد شود فاصله زیادی داریم. در واقع هنوز  ۸۰ درصد افراد ایمنی پیدا نکرده‌اند که تعداد بسیاری از آنها گروه‌های حساس هستند که احتمال بستری شدن و مرگ در آنها بیشتر است. بنابراین ابتلا و مرگ افراد می‌تواند اتفاق نیافتد اگر که نخست قوانین با سختگیری بیشتری اجرا شود و دوم اینکه مردم از انجام رفتارهای غلط و ضداجتماعی بپرهیزند. 

این در حالی است که تا زمان نگارش این مطلب  ایران به رده ششم جدول کرونایی‌های فوت شده جهان در ۲۴ ساعت اخیر صعود کرده است.
ایران با ثبت ۱۰۲ فوتی از رده‌های نهم و دهم جدول ناگهان به رده ششم صعود کرد که حکایت از افزایش تعداد مرگ و میرهای کرونایی در این کشور دارد.

مرتبط  ماجرای کامل وارد کردن 700 پورشه توسط یک پیرزن روستایی

آیا به نظر شما برگرداندن شرایط به قیل و برداشتن تمامی محدودیت ها در زمانی که بسیاری از کشورها هنوز بطور خیلی سفت و سخت و جدی ایی ممنوعیت و محدودیت های اجتماعی خود را اجرا می کنند ، کار درستی است؟

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید