آیا طاعون خیارکی در ایران مشاهده شده است؟ تکذیب ورود بیماری طاعون خیارکی به کشور

آیا طاعون خیارکی در ایران مشاهده شده است؟

تکذیب ورود بیماری طاعون خیارکی به کشور

با شیوع بیماری کرونا، عملا این ویروس تبدیل به عامل یک بیماری واگیر دار جهانی یا به عبارتی، اپیدمی شده است. نباید فراموش کرد در طول تاریخ بیماری‌های همه گیر زیادی وجود داشته که جوامع انسانی را در نوردیده و باعث مرگ جمعیت عظیمی از انسانها شده است.

طاعون خیارکی یکی از سه شکل مختلف بیماری طاعون است که باعث تورم و درد بسیار شدید گره های لنفاوی می شود و علاوه بر آن، تب و لرز و سرفه را هم به همراه دارد.

طبق اعلام مورخان، موش خرمای کوهی عامل اصلی شیوع پاندمی طاعون پنومونی در سال ۱۹۱۱ بود که حدود ۶۳ هزار نفر در شمال شرقی چین را به کام مرگ کشاند. در آن زمان این جانور به خاطر پوست زیبایش شکار می شد که از آن در ساخت محصول مختلف نظیر کیف و لباس استفاده می گردید. در ادامه پوست این حیوانات مریض از همین طریق به خارج از مرزهای چین صادر شد تا طاعون پنومونی به آنسوی مرزهای سرزمین اژدهای سرخ کشیده شود.

دانشمندان چینی اعلام کردند که سومین مورد از بیماری طاعون خیارکی را در این کشور تشخیص دادند. گزارش ها حاکی از آن است که یک دامدار به بیماری طاعون خیارکی مبتلا شده که در حال حاضر در قرنطینه و تحت مراقبت قرار دارد و از وضعیت جسمی پایداری برخوردار است.

طاعون خیارکی بیماری است که توسط جوندگان و کک‌ها به انسان منتقل می شد. بسیاری معتقدند گزیدن جوندگان به خصوص موشها باعث انتقال سریع این بیماری از طریق کک‌ها به انسان می‌شود. باکتری عامل این بیماری در بدن کک تکثیر شده و فضای معده او را به کلی اشغال می‌کند و در نهایت باعث مرگ آن به دلیل گرسنگی می‌شود.

این موضوع باعث می‌شود که کک حریصانه یک میزبان که می‌تواند انسان یا یک جونده باشد را نیش زده و تلاش بی نتیجه ای را برای فرو نشاندن گرسنگی خود انجام می‌دهد؛ سپس خونی که از بدن میزبان مکیده و با باکتری آغشته شده است را روی زخم استفراغ می‌کند؛ بدین ترتیب باکتری طاعون خیارکی میزبان جدیدی بدست می آورد و کک در اثر گرسنگی می‌میرد.

علائم این بیماری را در اینجا بخوانید

اما آیا طاعون خیارکی در ایران دیده شده است؟

عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی:
موضوع ورود طاعون خیارکی به کشور اساساً کذب است و هیچ گزارش رسمی در مورد ابتلای افراد به این بیماری در کشور طی هفته‌های گذشته نداشته‌ایم.
طاعون به خودی خود جای نگرانی دارد اما طی سالها اخیر در ایران بیماری طاعون کنترل شده است.
از مردم می‌خواهم که در میان فضای اضطرابی ناشی از شیوع ویروس کرونا خودشان را درگیر شایعات فضای مجازی نکنند.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید