دلیل افزایش قیمت دلار از زبان روحانی + فیلم رئیس جمهور از مهم ترین دلیلی که باعث افزایش قیمت دلار شده است می گوید

دلیل افزایش قیمت دلار از زبان روحانی + فیلم

رئیس جمهور از مهم ترین دلیلی که باعث افزایش قیمت دلار شده است می گوید

طی هفته های اخیر بازار ارز روندی صعودی خود را ادامه داد و دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان رسید و حتی امروز از این رقم عبور کرد؛ هر چند که فعالان بازار ارز اعلام کردند که در این نرخهای بالا معامله چندانی صورت نگرفته و خریداران دست نگه داشته‌اند.  دلار صرافی ملی امروز به قیمت ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور گفت: یکی از علت‌های گرانی ارز بسته بودن مرزها در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت است.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

صحبت های حسن روحانی درباره دلیل افزایش قیمت دلار

این در حالی است که این روزها عوامل مختلفی برای افزایش نرخ ارز مطرح بوده است که از جمله آن می‌توان به کاهش ارز برای پاسخگویی به تقاضا و به عبارتی کمبود منابع اشاره کرد، اما آنچه که آمار و عملکرد ارزی نشان داد، حکایت از آن داشت که به تقاضای واقعی پاسخ داده شده است؛ به طوری که طی روزهای اخیر منابع مورد نیاز خریداران در سامانه نیما تامین شده و به گفته رئیس کل بانک مرکزی ۱۲۰ میلیون دلار و بالاتر به میزان نیاز متقاضیان نیز در این سامانه عرضه شده است.

مرتبط  قیمت طلا و سکه و دلار امروز ۸ آبان ۹۹

مشاهده بروز قیمت دلار و یورو و سایر ارزها

البته همتی -رئیس کل بانک مرکزی – اخیرا برخی از دلایل نوسان بازار ارز را مورد اشاره قرار داده و گفته که  در دو ماه اول سال به دلیل تبعات شیوع کرونا و بسته شدن مرزها و همچنین کاهش ارزش محصولات صادراتی مانند فرآورده‌ها، نفت و پتروشیمی، ناترازی‌هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد که همه این موارد و همچنین شوکهای روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه‌ای که به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد.

وی همچنین به جریان تعهدات ارزی صادر کنندگان نیز اشاره داشته و تاکید کرده که تا پایان تیرماه که برای آنها فرصت تعیین شده، باید با شتاب بیشتری ارز خود را برگردانند.

در هر صورت رئیس کل بانک مرکزی معتقد است شوک بازار ارز موقتی و گذرا است. به گفته وی در صورت نیاز بانک، مرکزی در بازار ارز مداخله خواهد کرد.

مشاهده جدیدترین قیمت طلا و سکه

دلیل افزایش قیمت دلار

به نقل از اقتصاد آنلاین ، یکی از فعالان بازار ارز که نخواست نامش ذکر شود درباره وضعیت فعلی بازار و افزایش قیمت دلار توضیح داد و گفت: این روزها بازار ارز مانند بازار ملتهب نیمه دوم سال۹۷ شده با این تفاوت که امسال رکورد نرخ قبلی که تا مرز ۲۰هزار تومان پیش رفته بود را شکسته و حالا در تلاش برای فتح کانال ۲۲هزار تومان است.

مرتبط  قیمت طلا و سکه و دلار امروز ۸ آبان ۹۹

اما روندی که دلار در شرایط اقتصادی امروز پیش گرفته خطرناک‌تر از دو سال قبل خواهد بود لذا باید بانک ‌مرکزی علاوه بر اقداماتی که انجام داده، بر تخلیه بازار از دلالان و برخورد با فضای مجازی که به این وضعیت دامن می‌زنند جدی‌تر عمل کند چراکه تجریه ثابت کرده این اقدام تاثیر بیشتر و بلندمدت‌تری در کنترل قیمت ارز خواهد گذاشت.

این فعال بازار ارز تصریح کرد: همچنان بازار آزاد به واسطه فاصله بیش از ۳۰۰تومانی که با نرخ صرافی‌های رسمی دارد از جذابیت بالایی برخوردار است که این موضوع باعث شده مردم به خرید ارز از صرافی و فروش آن در بازارغیررسمی روی بیاورند، ضمن اینکه امروز زمزمه دلار ۲۲هزار تومانی هم بین دلالان شنیده می‌شود که باید قبل از رسیدن به این نرخ جلوی آن گرفته شود.

او ادامه داد: به رغم تلاش‌هایی که بازارساز برای بازگرداندن آرامش به بازار و کاهش نرخ ارز انجام می‌دهد، از جمله افزایش حجم عرضه و کاهش فاصله دو نرخ، اما فشار دلالان برای رشد قیمت ارز بسیار بالاست و با جوسازی‌هایی که در سایت‌های مجازی انجام می‌دهند بازار را ملتهب‌تر کرده‌اند.

به گفته این منبع آگاه، بازار از جو ریزشی به افزایشی تغییر کرده و به همین خاطر بسیاری از معامله‌گران برخلاف روزهای گذشته خرید هم انجام می‌دهند اما به طور کل تمایل برای فروش ارز همچنان بیش از خرید آن است.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید