طرح ترافیک دوباره لغو خواهد شد؟ آیا دورکاری به کارمندان داده می شود؟

آیا طرح ترافیک دوباره لغو خواهد شد؟

آیا دورکاری به کارمندان داده می شود؟

به دنبال شرایط هشدار یا به گفته استاندار تهران وضعیت قرمز شهر تهران، چهارشنبه هفته گذشته اعضای ستاد کرونای تهران جلسه اضطراری با وزیر بهداشت برگزار کردند و خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی شدند.

چهاردهمین روز هشدار کرونایی در پایتخت را سپری می‌کنیم، وضعیتی که روز به روز موجب افزایش نگرانی مردم، کادر درمان و مسئولان شهری شده است، شرایط نگران کننده‌ای که به گفته استاندار تهران حکم وضعیت قرمز کرونایی را دارد، زیرا این کلانشهر دارای پیچیدگی‌های خاصی است و اگر تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شود، کنترل بیماری به دلیل جمعیت و تراکم بالا دشوار خواهد بود.

پایتخت نشینان هم کم کم از ترس کرونا دوباره به جانشان افتاده است، در چند روز گذشته آمار فوتی کرونا باز هم رکورد زد و به عدد ۲۲۱ رسید، با افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به همه بیمارستان‌های شهر تهران دستور داد تا بیماران کرونایی را پذیرش کنند.

جزئیات بازگشت محدودیت های کرونایی در تهران

طرح ترافیک دوباره لغو می شود؟

فرمانده عملیات ستاد کرونای کلانشهر تهران خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی مانند لغو یک هفته‌ای طرح ترافیک، فعالیت ادارات دولتی و خصوصی با ۵۰ درصد ظرفیت کاری، تعلیق تمام تجمعات مثل عروسی و عزا، نمایشگاه‌ها و سمینارها، تعویق آزمون‌های سراسری و در نهایت حتی تعطیلی یک هفته‌ای تهران شد تا بار مراجعه بیمارستان‌ها کاهش پیدا کند چرا که کادر درمان دچار خستگی و فرسودگی شده اند و هر روز شماری از آن‌ها به کرونا مبتلا و از چرخه درمان خارج می‌شوند.

حناچی شهردار تهران درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی اظهار کرد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی تهران در صورتی حاصل می‌شود که ظرفیت موجود سه برابر شود و این ظرفیت اکنون در مترو و اتوبوسرانی دسترس نیست، در برخی مناطق مانند منطقه ۱۵ میزان آلودگی کرونا بالاست، جمعیت ساکن این منطقه کم هستند، اما جمعیت متحرک به دلیل فعالیت‌ها بالاست.

طرح ترافیک دوباره لغو

شهردار تهران اظهار کرد: ما با مصوبات ستاد ملی کرونا هماهنگ هستیم و پیشنهاد ما بود که ماسک اجباری شود و در همه ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و تاکسی ماسک به قیمت نازل عرضه می‌شود تا بهانه‌ای برای استفاده نکردن وجود نداشته باشد و اگر تصمیمات ستاد کرونا تجدید نظر در برخی فعالیت‌ها مثل لغو طرح ترافیک باشد ما تابع ستاد ملی کرونا هستیم.

حدود ۴۵ درصد تهرانی برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند و مجبور هستند از وسایل حمل و نقل عمومی برای حضور در محل کار استفاده کنند، این در حالی است که به گفته استاندار تهران اگر ۹۹ درصد در مترو ماسک بزنند به دلیل اینکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن نیست، روزانه ۲۰۰ نفر به کرونا مبتلا خواهند شد.

ستاد کرونای تهران همچنین خواستار لغو طرح ترافیک شده و شهردار تهران هم برای لغو طرح ترافیک اعلام آمادگی کرده است، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا طرح ترافیک لغو خواهد شد و حضور کارکنان در ادارات کاهش پیدا می کند؟

همچنین مسعود یونسیان عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران  در خصوص تصمیم به تعطیلی یک هفته‌ای در تهران و برخی شهر‌های بزرگ افزود: بر اساس دوران نهفتگی این بیماری، از پایان هفته دوم تعطیلی‌ها می‌توانیم شاهد “شروع” کاهش موارد بیماری باشیم و تازه چنانچه پس از ۲ هفته اقدامات شدید پیشگیرانه -شامل تعطیلی‌های گسترده- از نتایج خرسند شویم و بازگشایی کنیم، باز دوباره با افزایش موارد ابتلا و بستری رو به خواهیم شد و به این ترتیب موج سینوسی موارد ابتلا و فوتی کرونا را شاهد خواهیم بود. باید دانست که برنامه‌ها یا تعطیلی یک یا ۲ هفته‌ای کارساز نیست و فقط زمان خریدن محسوب می‌شود.

یونسیان تاکید کرد: در برخورد با این بیماری باید فعالانه عمل کرد. این قبیل اقدامات، منفعلانه محسوب شده و منطقی به نظر نمی‌رسند. نباید مسئولین منتظر رفتار بیماری شوند و با افزایش و کاهش موارد بیماری تصمیم بگیرند، بلکه باید با برنامه ریزی علمی و دقیق، انتقال بیماری را در دست کنرل بگیرند و باید انتقال بیماری تابع تصمیمات ما باشد نه اینکه تصمیمات ما تابع رفتار ویروس باشد.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: به همین دلیل من معتقدم اعمال محدودیت‌های کرونایی یک یا ۲ هفته‌ای مقطعی و بدون برنامه بلند مدت برای کنترل بیماری، کارساز نیست و در نهایت، ما با نمودار سینوسی ابتلا و فوتی‌های کرونا مواجه خواهیم شد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید