مبلغ وام و قسط وام مستاجران چقدر است؟ دقیق ترین جزئیات وام ودیعه مستاجران

مبلغ وام و قسط وام مستاجران چقدر است؟

دقیق ترین جزئیات وام ودیعه مستاجران

گرانی مسکن و به دنبال آن افزایش سرسام آور اجاره نشینی در پی ابر تورم اقتصادی، به ناچار دولت را مجبور کرد تا طرحی به عنوان ودیعه مستاجران مطرح کند.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

فصل جابجایی مستاجران رسیده است؛ دولت تلاش داشت با ابلاغ مصوبه سقف افزایش اجاره‌بها بازار مسکن را کنترل کند، اما همه می‌دانیم اگر صاحبخانه کوتاه نیاید، مستاجر چاره‌ای جز گشتن دنبال خانه جدید ندارد.

یکی دیگر از سیاست‌های دولت برای کنترل بازار اجاره پرداخت تسهیلات مستاجران است که البته از مدت‌ها قبل درباره آن حرف و حدیث‌هایی شنیده بودیم.

یک | بسته حمایی دولت در بخش مسکن که بخشی از آن مربوط به افزایش قدرت مستاجران به خصوص در کلانشهر‌ها است در آستانه تصویب نهایی قرار دارد و با موافقت نهایی بانک مرکزی، به زودی در مرحله اجرا و ابلاغ قرار خواهد گرفت.

دو | آمار‌ها می‌گویند ۳۰درصد از جمعیت کشور اکنون مستاجر هستند. آمار نشان می‌دهد در شهر تهران ۴۳درصد جمعیت مستاجر هستند. برای همین مصوبه حمایتی دولت، بیشترین تاثیر خود را در بخش ساماندهی بازار اجاره در پایتخت خواهد داشت و می‌تواند از کوچ اجباری جمعیت اجاره‌نشین به اطراف پایتخت تا حدودی جلوگیری کند.

مرتبط  آیا زهر نیش زنبور عسل کرونا را درمان می کند؟

اعطای این وام در کنار مصوبه سه هفته پیش درباره تعیین سقف اجاره‌بها، ممکن است باعث شود حدود ۵۰ درصد قرارداد‌های اجاره با نرخ عادلانه به مرحله تمدید برسند.

سه | محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بخشی از منابع ۷۵هزار میلیارد تومانی که برای مبارزه با کرونا تخصیص داده شده است ظرف هفته‌های آتی برای کمک به مستاجران واجد شرایط اختصاص پیدا می‌کند.

بر اساس تصمیم‌گیری‌های انجام‌شده برای پرداخت این تسهیلات، واحد مسکونی که در اختیار مستاجران قرار دارد باید مطابق با الگوی مسکن باشد؛ به این معنی که حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای برخورداری از این تسهیلات ۷۵مترمربع و در سایر شهر‌های کشور ۹۰مترمربع در نظرگ رفته شده است.

دولت همچنین با این هدف که این وام به جامعه هدف تعلق بگیرد داشتن کد رهگیری را اجباری کرده است. آن دسته از مستاجران که کد رهگیری ندارند باید به دفاتر املاک مراجعه کرده و بدون نیاز به پرداخت وجه کد رهگیری بگیرند.

مرتبط  طواف زائران حج واجب با رعایت فاصله گذاری اجتماعی + فیلم

وام ودیعه مستاجران

آخرین جزئیات وام مستاجران

 جزئیات جدیدی از تسهیلات ودیعه مسکن مستأجران اعلام شده که بر اساس آن، بانک‌های عامل به مستأجران تهران‌نشین و ساکن ۷ کلانشهر تسهیلات ودیعه مسکن (پول پیش) ۷ مدل وام از ۱۰ تا ۷۰ میلیون تومان و به فاصله ۱۰ میلیون تومان در هر طبقه، اعطا کنند.

مستأجران قرار است صرفاً سود این تسهیلات را پرداخت کرده و اصل آن را موجر در پایان قرارداد به بانک برمی‌گرداند؛ نرخ سود آنی تسهیلات، ۱۸ درصد تعیین شده است.

این وام صرفاً به دارندگان قراردادهای رسمی اجاره میان موجر و مستأجر پرداخت شده و متقاضیان باید کد رهگیری دریافت کرده باشند.

محل شناسایی خانوارهای مشمول این تسهیلات نیز سامانه‌های اطلاعاتی نهادهای حمایتی، بانک اطلاعات رفاه ایرانیان و سامانه دریافت یارانه اعلام شده است.

اقساط تسهیلات ودیعه رهن و اجاره

وام ۱۰ میلیون تومانی: ۸۰ هزار تومان

وام ۲۰ میلیون تومانی: ۱۷۰ هزار تومان

وام ۳۰ میلیون تومانی: ۲۵۰ هزار تومان

وام ۴۰ میلیون تومانی: ۳۳۰ هزار تومان

وام ۵۰ میلیون تومانی: ۴۰۰ هزار تومان

وام ۶۰ میلیون تومانی: ۵۰۰ هزار تومان

وام ۷۰ میلیون تومانی: ۶۰۰ هزار تومان

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید