آیا بورس حباب دارد؟ درآمد های بورس کجا صرف می شود؟

آیا بورس حباب دارد؟

درآمد های بورس کجا صرف می شود؟

رصد امروز، در ماه‌های اخیر رشد چشمگیر و بی‌سابقه بورس، گوی سبقت را از همه بازارها ربوده است و این روزها بسیاری از مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس، دارایی‌های خود را فروخته و راهی بازار سرمایه می‌شوند.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

حباب بورس چه موقع شکل می گیرد؟

زمانی که قیمت سهام بخش خاصی از شرکت‌های بورسی یا همه آنها بی‌وقفه افزایش می‌یابد و نسبت قیمت به عایدی (P/ E) به‌شدت بالا می‌رود، حباب قیمت شکل می‌گیرد. این نسبت در ایران براساس ttm برای کل شرکت‌های بورسی و طبق آمار موجود تا پایان فروردین، به ۲۶/ ۱۴ مرتبه رسیده است. این وضعیت بسیار ناپایدار است.

مرتبط  حرف های نماینده کارگران هفت تپه در تلویزیون

نظریه‌پردازان مالیه رفتاری، شکل‌گیری حباب قیمت در بازار سهام را به یک جانبه‌نگری شناختی‌ای نسبت می‌دهند که به نگرش گروهی و رفتار توده‌ای می‌انجامد. گروهی نیز این پدیده را به انگیزه سودجویانه مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاران بورس نسبت می‌دهند. اما چنان‌که خواهیم دید، دلایلی را که در پس این رفتارها در بورس ایران وجود دارد، می‌توان به سیاست‌های مالی و پولی دولت و بانک‌مرکزی در دوران تحریم نسبت داد.

بورس حباب دارد

اما یک نگرانی بزرگ درباره آینده بازار سرمایه وجود دارد. آیا رشد یک سال اخیر بورس، کاذب بوده و باید در انتظار سقوط آن باشیم؟ کارشناسان در این باره نظرات مختلفی دارند.

حسین راغفر کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرفوری:
بورس ظرفیتی است که بتوان بنگاه‌های اقتصادی را تجهیز کرد
باید نظارتی بر فعالیت‌های بورس وجود داشته باشد تا مشخص بشود درآمدهای بورس کجا صرف می‌شود
خیلی از شرکت‌های بورسی ورشکسته هستند اما قیمت آن‌ها در بازار بورس درحال افزایش است؛ این مسئله انتظارات کاذب برای مردم ایجاد می‌کند .بورس با حباب بسیار بزرگ و بی‌سابقه‌ای مواجه است.

مرتبط  حرف های نماینده کارگران هفت تپه در تلویزیون
بورس حباب دارد؟

 

 

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید