برگزاری مراسم محرم در کرونا امسال ۹۹ انجام می شود؟ مراسم های عزاداری ماه محرم 99 برگزار می شود؟

برگزاری مراسم محرم در کرونا امسال انجام می شود؟

مراسم های عزاداری ماه محرم ۹۹ برگزار می شود؟

حسن روحانی، در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا در رابطه با محرم و برگزاری مراسم محرم در کرونا توضیحاتی داد.

روحانی: عزاداری محرم چه در مناطق قرمز و چه سفید برگزار شود.

رئیس جمهور:
همه جا باید عزاداری امام حسین (ع)برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است
کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می‌کنیم هم به دین عمل می‌کنیم و از همه متولیان فرهنگی و اماکن مذهبی می‌خواهیم که در چارچوب دین و رعایت پروتکل‌ها کار را پیش ببریم. ما می‌خواهیم هم عزاداری کنیم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین (ع) از ما می‌خواهد.

 

برگزاری مراسم  محرم در کرونا

تاریخ اولین روز ماه محرم ۹۹ را در اینجا بخوانید

اهم سخنان رئیس جمهور را به نقل از ایرنا بخوانید؛

* فرهنگ عاشورا و فرهنگ محرم و عشق به اباعبدالله الحسین (ع) سوگواری برای آن بزرگواری یک مساله مهمی است. ما از کودکی و در طول تاریخ‌مان همیشه اینچنین بوده است. کشورهای دیگر و همسایگان ما هم به‌خوبی عزاداری می‌کنند.

ولی ایرانیان همواره توجه خاص و ویژه‌ای نسبت به اهل بیت و در میان اهل‌بیت، توجه خاصی نسبت به اباعبدالله‌الحسین دارند. در روایات ما عزاداری برای همه شهادت‌ها و وفات بزرگان و پیغمبر و ائمه است اما یک تاکید ویژه برای عزاداری امام حسین (ع) شده است.

* در روایات فراوان آمده است که زیارت امام حسین (ع) جایگاه دیگری دارد البته زیارت همه ائمه جایگاه بلندی دارد ولی عزاداری برای امام حسین(ع) عشق به امام حسین (ع) چیز دیگری است که در عمق و جان ما است.

*ناظران باید با استحکام رعایت پروتکل‌های بهداشتی را پیگیری کنند، نباید تخلفی صورت بگیرد و حتی برای ماه محرم که تصمیم گیری و برنامه‌ریزی شده است، تاکید شد افرادی که مسوولیت دارند، باید به رعایت و اجرای پروتکل‌های بهداشتی نظارت کنند.

* یک وقتی در جامعه ما بحث سلامت یا اقتصاد ، سلامت یا معیشت، نان یا جان بود ولی مردم ما روشن کردند که این دوگانگی غلط است و ما چنین دوگانگی نداریم. بله هم جان و هم نان، هم سلامت و هم معیشت هر دو با هم، مردم به خوبی ثابت کردند که این دو باید در کنار یکدیگر باشند.

* ممکن است هر روزی بحثی مطرح شود و الان که به ماه محرم رسیدیم بحث عزاداری یا سلامت مطرح شود، خیر هر دو، هم عزاداری امام حسین (ع) و هم توجه به پروتکل‌های بهداشتی اینها مانعه‌الجمع نیست، باید اینها را جمع کرد و در کنار هم قرار داد. ما هم باید سوگواری امام حسین(ع) را به عنوان یک فرهنگ بلند، و یک فرهنگی که در تاریخ منجی ما بوده پاس بداریم. انقلاب و پیروزی و دفاع مقدس اگر بوده، همه ما در همه جا مرهون امام حسین (ع)‌هستیم.

{با بیان اینکه بسیاری از ویژگی‌ها مانند اخلاق حسنه و تعاون برای کربلا و امام حسین (ع) است}: اینکه ما ملتی داریم که در برابر آمریکا نمی‌ترسد و ایستاده و مقاوم است به‌خاطر کربلا است. فرهنگ امام حسین(ع) است که این ملت را شجاع و قوی و استوار در برابر دشمنان قرار داده است. بنابراین سوگواری حتماً جلوگیری از شیوع این بیماری هم قطعا و هر دو باید در کنار هم باشد و هیچ اشکالی هم ندارد.

* اکنون نیز برای ماه محرم هم باید به نحوی عمل کنیم تا بهانه‌ای در اختیار دشمنان قرار نگیرد؛ عزاداری امام حسین (ع) در شهرها و روستاها در همه مناطقی که وضعیت قرمز و زرد و سفید وجود دارد، اما با تراکم کمتر و رعایت فاصله‌گذاری باید انجام شود.

* در مراسم‌های ماه محرم فاصله‌گذاری اجتماعی باید رعایت شود؛ تراکم در مراسم عزاداری امام حسین (ع) طوری که جمعیت زیادی در یک فضای کوچک نباید بوجود بیاید، تراکم جمعیت در این مراسم‌ها باید کنار گذاشته شود و پروتکل‌های بهداشتی باید حتما مراعات شود.

{با تاکید بر این که در مراسم‌های ماه محرم پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت باید کامل رعایت شود}: ضدعفونی باید انجام شود مردم نیز همه باید ماسک بزنند زمان عزاداری دست خودمان است می‌تواند ۳ تا ۴ ساعت باشد البته طولانی بودن زمان عزاداری ممکن است ما را در مسیر شیوع قرار بدهد؛ عزاداری انجام دهیم، اما لازم نیست ۳ تا ۴ ساعت باشد، بلکه میتواند یک زمان کوتاه‌تری، یک تا ۲ ساعت در نظر گرفته شود.

برگزاری مراسم محرم در کرونا

* البته روزهایی مانند عاشورا، تاسوعا و اربعین برای ما روزهای ویژه و مهمی در ماه‌های محرم و صفر است؛ ایام عزاداری می‌تواند ۴ تا ۵ روز باشد و زمان حضور در مراسم عزاداری را می‌توان کوتاه تر کرد، اما اصل عزاداری باشکوه و عظمت مانند همه سال‌ها برگزار خواهد شد.

اما در این شکوه، امسال ماسک زدن هم جزو همین شکوه است و رعایت فاصله گذاری هم جزو از این شکوه است؛ عدم تجمع و تراکم در یک مکان هم جزو همان شکوه است هم باید قدرت و عشق به امام حسین (ع) و اطاعت از خدا را نشان می‌دهیم، که این عشق، دستور خدا و پیامبر(ص) و اسلام است این شکوه و جلال و عظمت را نشان می‌دهیم و هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم.

{با بیان اینکه ایران باید برای شیعیان و کشورهایی که عزاداری امام حسین (ع) برگزار می‌کنند الگو شود و این الگو باید به بهترین شکل انجام شود}: بین مبلغان و حوزه های علمیه، دفاتر و سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت کشور و وزات بهداشت هماهنگی خوبی ایجاد شده و همه با هم تلاش کردند.

{ با تاکید بر این که همه باید اصول بهداشتی را نسبت به نذورات در ماه محرم رعایت کنند}: آنهایی که می‌توانند، مواد غذایی (گوشت و برنج و …) را به صورت خام و خشک در منزل مردم و به ویژه نیازمندان توزیع کنند، اما عده ای دیگر که نحوه نذر آنها به صورت پخت غذا است، باید اصول بهداشتی را مراعات کنند و نذری‌ها را به ‌صورت بسته بندی بهداشتی انجام دهند و در جایی سفره پهن نکنند که مردم دور هم جمع شوند.

* دستورالعمل‌ها در محرم و صفر باید کاملا رعایت شود، تا فضای امسال محرم، کاملا حسینی و عاشورایی و با شور اباعبدالله الحسین(ع)، در عین حال توام با دستورالعمل بهداشتی برگزار شود، کسی نمی‌تواند بین دین و علم فاصله ایجاد کند ما هم به دین و هم به علم عمل می کنیم هر دو در کنار هم قرار دارند و از یکدیگر فاصله ندارند.

* ما ماه رمضان را تجربه کردیم مردم قرآن سر گرفتند، عبادت کردند، شب‌های احیا عده‌ای با فاصله به مساجد و محافل رفتند، عده‌ای از مردم هم در خیابان و عده‌ای هم در خانه با فضای مجازی و عده‌ای هم با صدا و سیما، قرآن سر گرفتند و اصول را هم مراعات کردند.

* الحمدالله ماه‌رمضان هم که تمام شد، هیچ‌کس عنوان نکرد که ماه ‌رمضان باعث شیوع این بیماری شد. البته بعد از ماه رمضان، تعطیلات، عروسی و یکسری به‌هم ریختگی بود، ولی حتی معاندین هم نتوانستند بگویند که خود ماه رمضان و ایام عبادت و شب‌های احیا باعث شیوع بیماری شده است.

برگزاری مراسم محرم در کرونا

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید