عزاداری محرم ۹۹ و کرونا ! آیا عزاداری کرونا در مناطق سفید و قرمز کرونایی برگزار می شود؟

ماجرای عزاداری محرم ۹۹ و کرونا ؟!

مسایل و صحبت های زیادی راجع به برگزاری و یا عدم برگزاری مراسم و عزاداری های محرم ۹۹ ایجاد شده است و از منظر دکتر ها و پرشکان و همچنین بزرگان دینی و سیاست مداران عزاداری امسال و ماجرای کرونا به جریانات مختلفی برخورد می کنیم.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

در زیر مجموعه ای از آن ها را می خوانیم :

 • استاندار تهران

  : مراسم سوگواری ایام محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی در استان تهران برگزار می شود.

 • حسن روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران

  همه جا باید عزاداری امام حسین (ع)برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید استعزاداری محرم 99 و کرونا
  کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می‌کنیم هم به دین عمل می‌کنیم و از همه متولیان فرهنگی و اماکن مذهبی می‌خواهیم که در چارچوب دین و رعایت پروتکل‌ها کار را پیش ببریم. ما می‌خواهیم هم عزاداری کنیم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین (ع) از ما می‌خواهد

 • وزیر بهداشت

  : اگر در دو ماه تابستان ویروس را سرکوب نکنیم، در فصل پاییز با شرایطی سخت‌تر از اسفند و فروردین مواجه خواهیم شد.
  مهم‌ترین علت مرگ و میرهای فعلی ناشی از کرونا کاهش ترس مردم از این ویروس است.
  مردم خواهش می‌کنیم در ماه‌های محرم و صفر پیش رو نذر ماسک کنند و به دیگران ماسک بدهند تا خانواده‌ها را تشویق به استفاده از ماسک کنیم.

 • رئیس سازمان تبلیغات، قمی

  : ضوابط سختگیرانه برای برگزاری عزاداری محرم در نظر گرفته می‌شود . پروتکل‌های خوبی با همکاری وزارت بهداشت برای جلسات و دسته‌های عزاداری و دیگر اجزای محرم در نظر گرفته شده است تا به لطف خداوند، جلسات برگزار شود.
  بنا نیست جلسات هیئت‌های شاخص تماماً در فضای مجازی برگزار شود.
  در خصوص مراسم عرفه بر اساس روایات اساساً باید در محیط روباز برگزار شود و ان‌شاءالله امسال با هماهنگی با آستان‌های مقدس و امامزادگان این امر را اجرایی خواهیم کرد

 •  

  عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا  :

  مینو محرز: تجمعات را تعطیل کنید/ از تعطیلی حج که بالاتر نداشتیم .حضور مردم در مراسم گروهی مانند مجالس عزا و عروسی، تعداد مبتلایان به کرونا را به شکل محسوسی افزایش داده است.
  باید تجمع و عزاداریهای ماه محرم و صفر هم کنترل شود.
  هر تجمعی باید کنترل شود و این استثنا ندارد. از تعطیلی حج تمتع بالاتر نداشتیم و دیدیم زیارت خانه خدا را به خاطر کرونا بستند. هر جا هر دلیلی برای تجمع وجود دارد باید از آن جلوگیری کرد.

 • پاسخ آیت الله وحید خراسانی در خصوص برگزاری مراسم ماه محرم

  این مرجع تقلید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وظیفه ما در ایام محرم الحرام نسبت به اقامه عزاء حضرت سیدالشهداء علیه السلام و سایر مناسبات أهل بیت علیهم السلام با وجود ویروس کرونا چیست؟ گفت: شعائر اهل‌بیت علیهم‌السلام و خصوصا اقامه‌ عزای حضرت سیدالشهداء علیه السلام، نباید تعطیل شود، ولیکن با رعایت جهات بهداشتی و آنچه که متخصصین امر توصیه می‌کنند.

  به روز رسانی خبر در ۵ مرداد ۹۹ ساعت ۲۰ : 

 • برگزاری مراسم محرم فاجعه آمیز است

  مینو محرز متخصص بیماری عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا نیز برگزاری تجمعات محرم را فاجعه‌آمیز خوانده و می‌گوید:
  در شرایطی که بیشتر شهر‌های بزرگ کشور در وضعیت قرمز به سر می‌برند و سفر به برخی استان‌ها اکیدا پرخطر اعلام شده، رییس جمهور از برگزاری مراسم عزاداری محرم خبر داده است, آیینی که ویژگی صوری آن تجمع انسانی در عزای امام حسین است.
  اگرچه روحانی خواستار اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری شده، اما به زعم کارشناسان علمی ستاد ملی کرونا چنین چیزی ممکن نیست.
  هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا هستیم و خیلی از استان‌ها در وضعیت قرمز است. کمتر از یک ماه دیگر تا محرم مانده و معلوم نیست چه می‌شود.

مرتبط  صید ترال ممنوع شد ؟! ترال چیست؟

تاریخ شروع ماه محرم (کلیک کنید)

 

تاریخ شروع ماه از زبان سایت های دیگر

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید