مشکل شرعی وام ودیعه مسکن چیست؟ نظر مراجع درباره وام ودیعه مسکن

وام اجاره مسکن

مشکل شرعی وام ودیعه مسکن چیست؟

نظر آیت الله گلپایگانی درباره وام اجاره مسکن

رصد امروز ، به دنبال افزایش قیمت شدید در بازار مسکن و به دنبال آن افزایش اجاره بها ، دولت طرحی به نام وام ودیعه مسکن برای مستاجران در نظر گرفته است.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

جزئیات کامل این وام را در اینجا بخوانید.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه در خصوص این تسهیلات گفته است که:
از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مستاجر در کشور به یک میلیون خانوار واجد شرایط وام ودیعه اجاره مسکن پرداخت خواهد شد.
با توجه به محدودیت منابع، نمی‌توانیم از همه مستاجران و متقاضیان حمایت کنیم.
امیدواریم تا دو هفته آینده، استعلام متقاضیان به پایان برسد و منجر به پرداخت وام شود.

اما سوالی که پیش آمده این است که آیا این وام از نظر شرعی صحیح است یا خیر؟!

 پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی به سوالی درباره وام هایی که قرار است تحت عنوان ودیعه مسکن به مستاجران داده شود. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: چون غالباً بانک اینگونه وام‌ها را در قالب قرارداد جعاله به وام‌گیرنده می‌دهد و به نظر ما این نوع قرارداد در اینگونه وام‌ها، دارای اشکال فقهی است،

مرتبط  چند میلیون نفر کوپن دریافت می کنند ؟ + فیلم

با توجه به اعلام دولت برای پرداخت وام اجاره مسکن به مستأجرین، سؤالات و شبهاتی پیرامون این وام مطرح شده که آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله علوی‌گرگانی مراجع معظم تقلید نظر خود را در قالب استفتاء بیان کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی مرجع تقلید شیعیان در پاسخ به این سوال که «اخیراً دولت به دنبال افزایش اجاره‌بها در سطح کشور، «وام اجاره مسکن» را برای مستأجران مدنظر قرار داده و مقرر شده که مستأجر به صورت ماهانه، ۱۳ درصد سود این وام را به دولت پرداخت نموده و در پایان مدت اجاره نیز اصل وام را به دولت برگرداند. با توجه به اینکه این پول صرف رهن منزل شده و کسب و کاری با آن انجام نمی‌شود، آیا دریافت این سود از سوی دولت، ربا نیست؟»، گفته است:

مرتبط  چند میلیون نفر کوپن دریافت می کنند ؟ + فیلم

قرض به شرطِ بهره، ربا و حرام است و فرقی نمی‌کند چنین قرضی صرف کسب شود یا نشود.

چون غالباً بانک اینگونه وام‌ها را در قالب قرارداد جعاله به وام‌گیرنده می‌دهد و به نظر ما این نوع قرارداد در اینگونه وام‌ها، دارای اشکال فقهی است، لذا دریافت این وام خالی از اشکال نیست، لکن اگر مستأجری برای اجاره خانه دچار اضطرار باشد، دریافت آن از باب اضطرار برای گیرنده اشکال شرعی ندارد.

مشکل شرعی وام ودیعه مسکن

مشکل شرعی وام ودیعه مسکن

همچنین نظر آیت‌الله علوی گرگانی نیز به شرح زیر است :

چون غالباً بانک اینگونه وام‌ها را در قالب قرارداد جعاله به وام‌گیرنده می‌دهد و به نظر ما این نوع قرارداد در اینگونه وام‌ها، دارای اشکال فقهی است، لذا دریافت این وام خالی از اشکال نیست.اگر مستأجری برای اجاره خانه دچار اضطرار باشد، دریافت آن از باب اضطرار برای گیرنده اشکال شرعی ندارد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید