آیا هیات های یزد در ماه محرم امسال ۹۹ تعطیل است؟ تعطیلی هیات های مذهبی یزد در ماه محرم امسال شایعه است یا واقعیت؟!

آیا هیات های یزد در ماه محرم امسال ۹۹ تعطیل است؟

تعطیلی هیات و حسینه های مذهبی یزد در ماه محرم امسال شایعه است یا واقعیت؟!

شیوع  پیک دوم ویروس کرونا در تمامی شهرهای ایران و وضعیت نگران کننده آمار مبتلایان به کوید-۱۹، اوضاع نگران کننده ایی را در تمامی شهرها ایجاد کرده است.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

با وجود اینکه هنوز دارو و واکسن مشخصی برای این بیماری تولید نشده است، تمامی پزشکان به زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی . پرهیز از تجمعات تاکید دارند.

 روز گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که هیأت‌های یزد با توجه به شیوع ویروس کرونا در ماه محرم ۹۹ ،امسال، مراسم عزاداری برگزار نخواهند کرد. حتی مطرح شد سیاست این هیأت‌ها آن است که «شور حسینی را به شعور حسینی» تبدیل کنند. خبری که به سرعت مورد توجه برخی کاربران فضای مجازی قرار گرفت و بعضی چهره‌های اصلاح‌طلب و رسانه‌های خارجی از آن استقبال کردند.

هیأت‌های عزاداری یزد به برگزاری مجالس پرشور و شکوه در ایام محرم شهره هستند و این خبر در میان هیأتی‌ها و حتی مسئولین سیاسی کشور نیز بسیار مدنظر قرار گرفت؛ به‌طوری که مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری و عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در توئیتی نوشت: «هیأت‌های عزاداری یزد با شعار شعور حسینی به جای شور حسینی امسال مراسم محرم را برگزار نمی‌کنند. شکی نیست سایر عاشوراییان دلباخته امام حسین (ع) به ویژه پس از تاکید مقام معظم رهبری (مبنی بر رعایت ضوابط ستاد ملی کرونا) ثابت خواهند کرد که هیچگاه «شعور» و «اخلاص» را فدای «شور» و «احساس» نخواهند کرد.»

مرتبط  صحبت های رهبر انقلاب در مورد پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام خمینی

این در حالی است که مقام معظم رهبری در سخنرانی خود به مناسبت عید قربان با اشاره به برگزاری فرمودند: معیار آن چیزی است که ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشت می‌گویند من هر آنچه که آن‌ها لازم بدانند را مراعات خواهم کرد.

ایشان تصریح کردند: توصیه و تأکید من به عزاداران، هیئات و نوحه‌خوانان آن است که به ستاد ملی کرونا و مصوبات آن توجه کرده و ضوابط تعیین شده برای عزاداری از سوی آنان را مراعات کنند.

این در حالی است که ستاد ملی کرونا در اولین اطلاعیه خود برای محرم با ارائه دستورالعمل‌های برگزاری نسبت به عدم برگزاری جلسات نکته‌ای را گوشزد نکرد؛ بلکه با طرح قوانین و دستورالعمل‌هایی بستر را برای برگزاری جلسات فراهم کرد.

تکذیب تعطیلی جلسات محرم در استان یزد

هیات های یزد در ماه محرم امسال 99

حجت الاسلام سیدناصر حیدری معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد در تشریح تصمیم برای برگزاری جلسات هیأت‌های مذهبی این استان در ایام ماه محرم اظهار داشت: بعد از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جلسات عزاداری محرم و لزوم تبعیت از تصمیمات ستاد ملی کرونا یک هیأت خانگی در یکی از شهرستان‌های استان اعلام کرد که هزینه مراسم‌ خود را برای آزادی زندانیان و توزیع بسته‌های معیشتی بین نیازمندان صرف خواهد کرد که این خبر در رسانه‌ها به کل استان تعمیم داده شد.

مرتبط  در کدام شهرها موج سوم کرونا شروع شده است ؟

وی با اشاره به اینکه هنوز در خصوص برگزاری جلسات محرم در یزد تصمیم‌گیری نشده است، افزود: ستاد ملی محرم در روز دوشنبه و سه‌شنبه این هفته جلسه خواهد داشت و برای استان‌ها تصمیم‌گیری خواهد کرد و ما نیز در استان در حال برگزاری جلسات مختلف هستیم.

حیدری افزود: در سه حوزه برگزاری مجالس روضه، اقامه عزا و سینه‌زنی، پذیرایی و نذورات در حال تصمیم‌گیری در استان یزد هستیم که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است و در هفته جاری به جمع بندی نهایی خواهیم رسید.

خبر تعطیلی هیأت‌های یزد را چه کسی اعلام کرد؟

پیگیری‌های فارس نشان داد که خبر تعطیلی و لغو جلسات عزاداری ماه محرم در استان یزد از سوی سیدعلی فقیه‌زاده با عنوان «رئیس شورای هیأت‌های مذهبی یزد» در گفت‌وگو با ایرنا اعلام شده است که اظهار داشت: طبق نظر ستاد ملی کرونا و به رغم میل قلبی باید برای تامین سلامتی مردم و عزاداران حسینی از هرگونه  فعالیت مذهبی خودداری کرد. تمامی هیات‌های عزاداری دقیق به مقررات و دستورالعمل مسوولان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ستاد کرونا پایبند هستند و وظایف خود را برای پیشگیری بیماری انجام می‌دهند.

 

هیات های یزد در ماه محرم 99

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید