حرف های نماینده کارگران هفت تپه در تلویزیون فیلم حرف های نماینده کارگران کارخانه هفت تپه در صدا و سیما

فیلم حرف های نماینده کارگران هفت تپه در تلویزیون

کارخانه هفت تپه

هَفت‌تَپه در خوزستان و در محوطه شهر تیکنی یا کابناک از تمدن ایلام در جوار شهر تاریخی شوش دانیال نبی(ع) و معبد چغازنبیل در فاصله ۴۵ کیلومتری جاده اندیمشک– اهواز  و ۱۰۰ کیلومتری شمال اهواز قرار دارد. از ۱۸ آذر ۱۳۴۰ خورشیدی بر روی خرابه‌های این شهر باستانی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تاسیس شد.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

سابقه

  • سابقه کشت و بهره‌برداری از نیشکر در این منطقه به گذشته‌ای دور بازمی‌گردد اما به‌طور رسمی این شرکت کار خودرا از سال ۱۳۴۵آغاز نموده ولی در سال ۱۳۵۴ به‌طور رسمی با نام شرکت، دارای اختیار انجام عملیات کشاورزی برای تولید نیشکر و ایجاد صنایع و فراورده‌های وابسته ثبت گردیده‌است.
  • در سال ۱۳۹۱ پروژه بازسازی و نوسازی تجهیزات مکانیکی با هدف افزایش تولید شکر، بر عهده شرکت نوسازی صنایع ایران قرار گرفت
مرتبط  ماجرای اخراج محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت چیست ؟

برپایه شواهد تاریخی در قرون وسطی و در آغاز رنسانس، کشت نیشکر از هندوستان به خوزستان(ایران)، سوریه و مصر راه یافت. در ایران آن را به نام ساکارا بامبو وبتاشیر می‌شناختند. همچنین مورخان بر این باورند که تصفیه کردن عصاره نیشکر و تبدیل آن به قند و شکر به وسیله ایرانیان در دوره ساسانیان اختراع شده است. در آن دوره یکی از مناطقی که مزارع نیشکر در آن رونق داشت، خوزستان بود و در واقع اطلاق کلمه خوزستان و شکرستان به دلیل کشت نیشکر در آنجا بوده است، بنابراین اوج اهمیت نیشکر در خوزستان را قبل از اسلام در دوره ساسانیان باید دانست. طبق مستندات و شواهد موجود، خوزستان از مستعدترین مناطق نیشکرخیز جهان به شمار می رود و کشت این محصول آن قدر زیاد بوده که خلفای عباسی روزانه هزار دینار به عنوان مالیات از نیشکرکاران عایدی داشته اند.

مرتبط  ماجرای بازداشت شهردار رودهن چیست ؟

حرف های نماینده کارگران هفت تپه در تلویزیون

و اما ماجرای اعتراضات کارگران این کارخانه چیست؟

در طول چند سال گذشته به دلیل به عقب افتادن طولانی مدت حقوق کارگران و مسایلی از این قبیل ، کارگران اعتراضاتی انجام دادند ولی به دلایلی بعضی از این کارگران از اعتراضات رد شده و کمی شیطنت نیز کرده اند.

اما امروز در تلویزیون صدا و سیما با یکی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه گفت و گویی به صورت زنده انجام شده است که می توانید مشاهده نمایید :

خنیفر نماینده کارگران هفت تپه:
🔹این آقایان با آمدنشان به هفت تپه، جز نابودی کاری نکرده‌اند.
🔹خواسته کارگران معترض، خلع ید مالکان فعلی، پرداخت حقوق و تمدید بیمه و بازگرداندن کارگران اخراجی و فصلی که حدود ۸۰ نفرند است.

احسان الله اسدبیگی:
🔹در سال ۹۴ پس از شش بار اعلام مزایده، این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد.
🔹سه روز قبل از واگذاری بیش از دوهزار نفر بدون رعایت ضوابط در شرکت استخدام شدند.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید