ماجرای طرح فروش نفت توسط دولت در بورس + فیلم جزئیات اعلام طرح فروش نفت توسط دولت به مردم در جلسه سران قوا از زبان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

ماجرای کامل طرح فروش نفت توسط دولت در بورس

جزییات گشایش اقتصادی :

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

وعده «گشایش اقتصادی» رمزگشایی شد. دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند. شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه.

جزئیات اولیه گشایش اقتصادی / پیش‌فروش نفت به مردم چه سازوکاری دارد؟

اگر دولت موفق شود که تمام حجم پیش‌بینی شده را به فروش رساند، با قیمت‌های فعلی ارز سنا و نفت سنگین ایران، حدود ۱۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌شود. در این اوراق، ریسک نوسان قیمت دلار و نفت وجود دارد، اما دولت در این مورد تضمین می‌دهد که سرمایه‌گذاران در هیچ شرایطی متضرر نمی‌شوند و حداقل به میزان سقف سود سپرده بانکی نفع می‌برند.

مرتبط  ماجرای اخراج محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت چیست ؟

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی می‌گوید: به احتمال قوی وعده گشایش اقتصادی رئیس جمهور پیشنهاد حسین مرعشی برای فروش اوراق نفت است که در جلسه با رییس جمهور برای تامین منابع جهت اجرای پروژه‌های عمرانی ارایه شد.

خبرگان نفت چهار پیشنهاد دادند:

۱) قیمت اوراق به صورت ریال و بر مبنای ارز نیمایی باشد ۲) قرارداد نفت خام، فراورده‌های نفتی و پتروشیمی را شامل شود. ۳) این اوراق سه ساله و از طریق بورس عرضه شود و ۴) سود حاصل از افزایش قیمت متعلق به خریدار اوراق و معاف از مالیات باشد و کف قیمت توسط نفت تضمین شود.

ماجرای طرح فروش نفت توسط دولت در بورس
ماجرای طرح فروش نفت توسط دولت در بورس
در صورت اجرای مناسب این طرح دولت می‌تواند هم مشکلات بودجه دولت را تا حدود زیادی حل کند و هم مردم را در یک معامله اقتصادی به سرمایه گذاری و کسب سود قابل قبول سوق دهد و بازاری جایگزین برای دلالی های سال‌های اخیر ایجاد کند. 
افزایش قیمت و فروش آتی نفت در سایه همکاری بیشتر با کشورهای جهان به خصوص چین و حفظ سرمایه مردم به قیمت دلار در سال‌های آینده می‌تواند جذابیت این طرح باشد. احتمالا دولت برای اطمینان دادن به مردم ضمانت اصل سرمایه گذاری و میزانی از سود را نیز برای مشتریان در نظر خواهد گرفت.

فیلم ماجرای طرح فروش نفت توسط دولت در بورس

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید