آمار دقیق تجاوز جنسی در ایران و تهران بیشترین تجاوز جنسی در کدام شهر ایران است؟

آمار دقیق تجاوز جنسی در ایران و تهران

متجاوزان جنسی در ایران و تهران

رصد امروز ، زنان و کودکان قربانیان اصلی تجاوز جنسی هستند. بسیاری از قربانیان از بیم برخورد نادرست اطرافیان از برملا کردن این موضوع چشم‌پوشی می‌کنند. تأثیر سوء این تجربه تلخ اما باقی می‌ماند و خود را دائما به اشکال مختلف نشان می‌دهد.

در هفته های گذشته، دوباره موجی از افشاگری و روایت درباره آزار و تجاوز، فضای مجازی و در صدر آن توییتر را فرا گرفته. زنان و مردانی که درباره آزارهای جنسی که تجربه کرده اند، نوشته اند. در این میان نام چند فرد مشهور هم به میان آمد.

تجاوز به عنف از جمله جرایمی است که به دلیل حساسیت های بالای اجتماعی چندان آمار رسمی در مورد آن منتشر نمی شود ضمن اینکه قطعا نمی توان تمام جرایم رخ داده در حوزه تجاوز به عنف را محدود به آمار ارائه شده از سوی پلیس دانست زیرا ممکن است عده ای مورد آزار قرار گرفته باشند اما به دلیل شرایط اجتماعی و خانوادگی مایل به شکایت و تشکیل پرونده قضایی نباشند.

البته مقامات پلیس در سال های گذشته آمار وقوع برخی جرایم در کشور از جمله تجاوز به عنف را اعلام کرده اند.

سعید مدنی جامعه شناس:

در گزارشی اشاره شده که بیشترین آمار تجاوزها در ایران در استان تهران است و گفته شده سالانه حدود هزارو ۶۵۰ جرم جنسی در تهران اتفاق می‌افتد.من به دو مطالعه درباره تجاوز در کشور اشاره می‌کنم. یکی مطالعه‌ای که در سال ۹۰-۹۱ در استان کهگیلویه‌وبویراحمد درباره پرونده‌های پزشکی قانونی انجام شده بود.

مرتبط  عیدی امسال کارگران ۹۹ کی واریز می شود ؟

در این گزارش میانگین سنی کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند ۲۰ سال بود و قربانیان در محدوده سنی حداقل هفت تا ۲۸ سال قرار داشتند؛ بنابراین تجاوز در گروه‌های سنی کودکان و دختربچه‌ها بیشتر از سایر سنین است.

مطالعه دیگری در سال ۹۴ در اصفهان انجام شد، میانگین سن قربانیان ۲۳ سال گزارش شده بود و از حدود ۱۷ تا ۲۸ سال را شامل می‌شد.

شایع‌ترین سن وقوع آزار جنسی در دختران و پسران متفاوت است. یادمان باشد چون جمعیت زیر ۱۸ سال هنوز به هوشیاری و آگاهی برای ورود به رابطه جنسی نرسیده‌اند، بنابراین هر نوع رابطه جنسی با کودکان را می‌شود تجاوز قلمداد کرد. اغلب تجاوز به ‌وسیله افراد بزرگسال و با تهدید و زور انجام می‌شود. بیشترین دختران آزاردیده جنسی بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سال بوده‌اند؛ یعنی در ابتدای سنین بلوغ و پیامدهای این آزار برای دختران بسیار جدی است.

البته در بین پسران هم گزارش‌هایی از آزار جنسی وجود دارد و بین سنین شش تا ۱۰ سال بیشترین آمار تجاوز در پسران اتفاق می‌افتد. به این ترتیب می‌شود گفت که دامنه شیوع آزار و تجاوز جنسی در میان بچه‌ها هم قابل توجه است. متأسفانه ما مطالعات مستقل و جامع در این زمینه نداریم؛ ولی برخی شواهد نشان می‌دهد که وقوع آزار جنسی یا تجاوز توسط بزرگسالان و قربانی‌شدن کودکان کم نیست و موضوع قابل توجهی است.

مرتبط  عیدی امسال کارگران ۹۹ کی واریز می شود ؟

در مطالعاتی که در برخی مدارس و بین دانش‌آموزان انجام شده، گزارش‌هایی منتشر شده که وقوع آزار جنسی را در مواردی خیلی بالا و قابل توجه گزارش می‌کند. یکی از آثار و پیامدهای آزار جنسی بر کودکان قربانی، افت تحصیلی است.

آمار تقریبی تجاوز جنسی به پسران و دختران در ایران

در قانون مجازات اسلامی نوع خاصی از زنا، یعنی زنای به عنف مشابه و نزدیک به مفهوم تجاوز است. بنابراین می شود زنای به عنف را به نوعی معادل تجاوز قرار داد.

بند دال ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی برای زنای به عنف حکم اعدام آورده است. در برقراری این رابطه اکراه مطرح است و کسی که مورد زنا قرار می گیرد هم مطرح است. البته یکی از مشکلات در همین جاست که تنها رابطه جنسی کامل را معادل زنا در نظر می گیرد و بنابراین سایر اشکال سوءاستفاده جنسی از دایره موضوع زنای به عنف خارج می شوند در حالی که می دانیم موارد سوءاستفاده جنسی به زور بسیار متنوع تر است و اتفاقا آن موارد بیشتر رخ می دهد.

تجاوز جنسی در ایران

تجاوز جنسی در ایران

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید