دلیل ریزش قیمت دلار امروز چیست ؟ چرا قیمت دلار این روزها پایین آمده است؟

دلیل ریزش قیمت دلار

دلیل ریزش قیمت دلار امروز  چیست ؟

چرا قیمت دلار این روزها پایین آمده است؟

رصد امروز ، در زمان نگارش این مطلب در ساعت ۱۴ روز سه شنبه ۲۹مهر ماه قیمت دلار و یورو و سایر ارزها با کاهش چشمگیری همراه است. هم‌اکنون قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با کاهش شدید نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۸ هزار و ۹۸۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان درج شده است.

قیمت فروش یورو نیز معادل ۳۴ هزار و ۲۵۰ تومان تعیین شده است. قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تومان است.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که نرخ فعلی ارز واقعی نبوده و تنها هیجانات کاذب و فعالیت مخرب سودجویان دلیل اصلی افزایش نرخ دلار هفته‌های اخیر بوده است. با توجه به اینکه قیمت دلار در روز‌های گذشته از کانال ۳۲هزار تومان به کانال ۲۸هزار تومان بازگشته است، می‌توان گفت ریسک بالایی متوجه سرمایه‌گذاران این بازار خواهد بود.

مرتبط  قیمت طلا و سکه و دلار امروز ۴ بهمن ۹۹

دلیل ریزش قیمت دلار

اما دلیل ریزش قیمت دلار چه می تواند باشد ؟ چرا روند قیمتی بازار ارز و طلا کاهشی شده است؟ 

کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: اخبار موثق آزادسازی منابع عظیم ارزی بلوکه شده ایران در عراق و همچنین سیر صعودی فروش نفت ایران ۲ عامل اصلی کاهش نرخ ارز است.

وی با اشاره به اینکه دلایل گوناگونی برای نوسان کاذب بازار ارز وجود دارد، گفت: کاهش عرضه ارز از جانب بخش خصوصی(صادرکنندگان) و محدودیت منابع دولتی و نیز فضاسازی‌های تبلیغاتی و روانی که عمدتا منشا خارجی دارد، از جمله  ۳ عامل اصلی نوسانات اخیر بازار ارز بوده‌اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه اخبار خوب منعکس شده در رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی راجع به افزایش چندبرابری فروش نفت ایران را می‌توان قابل اتکا و صحیح دانست، گفت: طبعاً دولت با افزایش درآمدهای ارزی نفتی خود می‌تواند در روزهای آتی بازار ارز را اشباع و به آرامش نسبی برساند.

مرتبط  قیمت طلا و سکه و دلار امروز ۵ بهمن ۹۹

وی در پایان با بیان اینکه لازم است برنامه‌های عملیاتی جدیدی برای برخورد با متخلفان و عوامل قیمت‌سازی مصنوعی بازار ارز تدوین و اجرایی شود، عنوان کرد: بازار معاملات فردایی مصداق بارز عملیات روانی منفی در بازار ارز است و اینکه پیشاپیش یک قیمت توهمی برای روزهای آتی تعیین شود خود التهاب آفرین است.

لازم به ذکر است که با توجه به فعالیت سودجویان در بازار معاملات فردایی و تلاش این افراد برای افزایش کاذب نرخ ارز به نظر می‌رسد، نهاد‌های نظارتی باید برای مقابله با فعالیت‌های مخرب در بازار ارز اقدام کرده و از التهاب آفرینی افراد سودجو و برخی عناصر وابسته به دشمن جلوگیری کنند.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید