محیط و مساحت دایره چگونه بدست می آید + فرمول آموزش بدست آوردن محیط و مساحت دایره

محیط و مساحت دایره

محیط و مساحت دایره چگونه بدست می آید + فرمول

آموزش بدست آوردن محیط و مساحت دایره

رصد امروز ، بی شک دایره، این شکل هندسی در مسائل ریاضی و یا حتی مسائل فیزیک دارای نقش مهمی است که گاها حل این مسائل نیاز به تمرکز کافی دارند. اما بطور کلی برای محاسبه این دسته از مسائل گاها نیاز به فرمول محیط و مساحت دایره پیدا خواهیم کرد که این فرمول ها به دلیل مطالعه و در طول زمان، فراموش خواهند شد.

ادامه مطلب/فیلم پایین تر از تبلیغات

در ابتدا یک تعریف واضح و مختصری از شعاع ، قطر و محیط داشته باشیم:

  • شعاع: فاصله نقطه مرکزی تا محیط دایره.
  • قطر: خط مستقیمی که از محیط دایره شروع می‌شود، از مرکز دایره عبور می‌کند و به نقطه مقابل خودش در محیط دایره می‌رسد.
  • محیط: فاصله نقطه آغاز و پایان ترسیم دایره؛ یا به عبارتی فاصله‌ای که در آن، نقطه شروع کشیدن دایره به خودش برمی‌گردد.
مرتبط  کدام کشورها زیباترین زنان جهان را دارند ؟

از تقسیم محیط دایره بر قطر آن، به عدد …۳/۱۴۱۵۹۲۶۵۴ می‌رسیم که در ریاضیات به آن عدد «پی» (Pi) گفته می‌شود. عدد پی را در زبان ریاضی با علامت «π» نشان می‌دهیم.

پس اگر قطر دایره برابر با عدد یک باشد، محیط آن برابر با …۳/۱۴۱۵۹۲۶۵۴ خواهد بود.

محیط و مساحت دایره
محیط و مساحت دایره

آموزش محاسبه مساحت دایره

برای بدست آوردن مساحت دایره، شما نیاز به محاسبه شعاع دایره خواهید داشت که شعاع دایره مساوی با نصف قطر دایره می باشد که طبیعتا از این روش می توانید اقدام به محاسبه شعاع دایره کنید. بعد از محاسبه شعاع دایره باید به دنبال عدد π (عدد پی) بگردید که اگر مساله این عدد را با چند رقم اعشار داده باشد باید این عدد را در نظر بگیرید و اما اگر عددی گفته نشده باشد، شما باید عدد π را مساوی با ۳.۱۴ در نظر بگیرید. اینک بعد از مشخص کردن این دو عدد، برای محاسبه مساحت دایره باید عدد π را ضربدر شعاع به توان ۲ (شعاع×شعاع) کنید که فرمول مساحت دایره با توجه به شکل بالا مطابق زیر می باشد؛

مرتبط  دانلود سریال گامبی وزیر - The Queen’s Gambit

(R×R)× عدد π

 

آموزش محاسبه محیط دایره

محاسبه محیط دایره به یک چیز بستگی دارد و آن هم این است که آیا در شکل داده شده قطر وجود دارد یا شعاع؟ اگر شعاع وجود دارد از یک روش و اگر قطر وجود دارد از روش دیگر باید محسابه کنید. همان گونه که می دانید قطر یعنی شعاع × ۲ که این گونه می توان قطر را محاسبه کرد و در نهایت هر فرمول زیر در اصل یکی هستند که برای بدست آوردن محیط دایره باید قطر ضربدر π شوید یا شعاع ضربدر عدد π ضربدر ۲ شود که در اصل همان فرمول اولی است که با توجه به تصویر بالا، فرمول محیط دایره به شکل زیر می باشد؛

۱-D × π

۲-۲R × π

البته در اینجا ما یک ویدئو آموزشی هم برای شما عزیزان منتشر کرده ایم تا راحت تر بتوانید محیط و مساحت دایره را محاسبه کنید.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید