تاریخ کریسمس ۲۰۲۱ به شمسی کریسمس امسال 2021 چه روزی است ؟

تاریخ کریسمس 2021 به شمسی

تاریخ کریسمس ۲۰۲۱ به شمسی

کریسمس امسال ۲۰۲۱ چه روزی است ؟

رصد امروز ، تقریبا می توان گفت کریسمس بزرگترین جشن دنیاست که در بسیاری از کشورهای جهان این روز جشن گرفته می شود.

ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

پیروان مذهب مسیحیت هر سال در روز تولد حضرت عیسی (ع)، روز کریسمس را جشن می‌گیرند. در این روز مردم به یکدیگر هدیه می‌دهند، درخت کریسمس تزئین می‌کنند، در مراسم کلیسا شرکت می‌کنند و در کنار خانواده و دوستان شام می‌خورند.

تاریخ کریسمس 2021 به شمسی
تاریخ کریسمس ۲۰۲۱ به شمسی

 همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.

کریسمس یک جشن مذهبی – فرهنگی است برای همین منظور همواره مردم حضور پررنگی در آن به عمل می‌آورند. اما از سده‌ی بیستم میلادی تاکنون کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی نیست زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر که در کشورهای مسیحی نشین زندگی ‌می‌کنند نیز کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا این جشن بین‌المللی است و اغلب افراد علاقه‌مند به شرکت در آن هستند.

از سال ۱۸۷۰ تاکنون، روز ۲۵ دسامبر یکی از تعطیلات رسمی در آمریکا شناخته می‌شود. امروزه کریسمس یکی از اعیاد محبوب در سراسر جهان به‌شمار می‌رود.

مرتبط  ولنتاین 99 کی هست ؟ + تاریخ دقیق ولنتاین 99

اهالی اسکاندیناوی از تاریخ ۲۱ دسامبر و مصادف با انقلاب زمستانی تا ماه ژانویه، جشن مذهبی یول (Yule) را برپا می‌کردند. آن‌ها بازگشت خورشید را با آتش زدن توده‌ی بزرگی از هیزم‌ها جشن می‌گرفتند.

پدرها و پسرها مقادیر زیادی هیزم جمع می‌کردند و به خانه می‌آورند. سپس آن‌ها را آتش می‌زدند و تا خاموش شدن آتش به جشن و برپایی ضیافت می‌پرداختند. خاموش شدن آتش این هیزم‌ها معمولا تا ۱۲ روز طول می‌کشید. مردم اسکاندیناوی اعتقاد داشتند آتش نماد خوک یا گوساله‌ای است که در سال پیشِ رو متولد می‌شود.

کریسمس در ابتدا با برگزاری جشن و پایکوبی همراه نبود حتی در سال ۲۴۵، اوریگن فیلسوف یونانی جشن گرفتن میلاد مسیح را امری قبیح دانست و گفت که در گذشته تنها گناهکاران روز تولد خود را جشن می‌گرفتند.

آغاز سال نو در کشورهای مختلف چگونه است ؟

با این حال اولین اشاره به جشن کریسمس در تقویم فیلوکالوس مشاهده شده است که این تقویم در سال ۳۵۴ در روم نوشته شده است. در سال ۳۸۱ با تعیین شدن اسقف جدید، این جشن به طور کلی از میان رفت اما در سال ۴۰۰ با انتصاب جان کریستوستوم دوباره متولد شد.

در پایان قرن هشتم میلادی، جشن کریسمس به کشورهای اسکاندیناوی هم رسید. امروزه در کلیساهای ارتدوکس یونانی و روسی، کریسمس ۱۳ یا ۱۴ روز پس از ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود.

درست همانند ما ایرانیان که برای جشن نوروز از نمادهای خاصی مثل سفره هفت سین استفاده می کنیم ، مسیحیان نیز برای جشن کریسمس سمبل های خاص و زیبایی دارند.

از جمله سمبل های مهمی که در جشن های سال نو استفاده می شود عبارتند از : سمبل درخت ، فرشته ، زنگوله ،ستاره ، هدایای گوناگون ، آب نبات هستند.

مرتبط  ولنتاین 99 کی هست ؟ + تاریخ دقیق ولنتاین 99
تاریخ کریسمس 2021 به شمسی
تاریخ کریسمس ۲۰۲۱ به شمسی

تاریخ و روز کریسمس ۱۳۹۹(۲۰۲۰)

روز جمعه ۵ دی ماه سال ۱۳۹۹

۱۰جمادی الاولی سال ۱۴۴۲

۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۰

تاریخ و روز کریسمس ۱۴۰۰(۲۰۲۱)

روز شنبه ۴ دی ماه سال ۱۴۰۰

۲۰جمادی الاولی سال ۱۴۴۳

۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱

چند حقیقت جالب از کریسمس

  • هر سال ۳۰ الی ۳۵ درخت طبیعیِ کریسمس فقط در آمریکا فروخته می‌شوند. در آمریکا ۲۱ هزار موسسه برای کاشت درخت کریسمس وجود دارد. جالب است بدانید که درخت‌ها معمولا حدود ۱۵ سال پیش از آن‌که فروخته شوند کاشته می‌شوند.
  • یکی از نوشیدنی‌های مخصوص کریسمس نوعی نوشیدنی از ترکیب زرده‌ی تخم‌مرغ و شیر است. در سال ۱۶۰۷، اولین فردی که این نوشیدنی را خورد، کاپیتان جان اسمیت در جیمزتاون بود.
  • گیاه سرخ‌برگه (Poinsettia) یا پوینسِتیا یکی از گیاهانی است که در تزئینات روز کریسمس جایگاه ویژه‌ای دارد. نام این گیاه از روی نام یک دیپلمات آمریکایی به نام جوئل آر پوینسِت (Joel R. Poinsett) گرفته شد. او در سال ۱۸۲۸ این گیاه سبز و قرمز را از مکزیک به آمریکا آورد.
  • گروه ارتش رستگاری (The Salvation Army) از سال ۱۸۹۰ افرادی را با لباس بابانوئل برای جمع‌آوری پول‌های اهدایی مردم به خیابان‌ها می‌فرستد.
  • رودولف (Rudolph) معروف‌ترین گوزن قطبی دنیا را رابرت اِل ماری (Robert L. Mary) در سال ۱۹۳۹ خلق کرد. او شعری درباره‌ی یک گوزن قطبی نوشت تا مشتریان را به فروشگاه مونتگومری وارد (Montgomery Ward) جذب کند.
  • ساخت درخت کریسمس راکِفلر سنتر (Rockefeller Center) در سال ۱۹۳۱ آغاز شد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید