قند خون نرمال در بارداری چقدر است ؟ میزان قند خون نرمال در حاملگی

قند خون نرمال در بارداری

قند خون نرمال در بارداری چقدر است ؟

میزان قند خون نرمال در حاملگی

رصد امروز ، یکی از مهم ترین مراقبت های دوران بارداری کنترل قند خون است .

کارشناسان مراکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ ها می گویند هرچند بین ۶ تا ۹ درصد خانم های باردار، دیابت بارداری را تجربه می کنند اما می توان با نظارت و درمان دقیق، این موضوع را مدیریت کرد و بارداری سالمی داشت و با تجربه شد.

کافی است شما نشانه ها و مراقبت های ویژه­ی این بیماری را بشناسید تا بتوانید به راحتی سلامت جنین و خودتان را تضمین کنید و این دوره­ی کوتاه از زندگی تان را هم با آرامش و آسانی طی کنید.

قند خون مادر که افزایش پیدا کرد، نشانه های دیابت بارداری آرام آرام خود را نشان می دهند که اگر مراقب نباشید ممکن است به اعصاب، رگ‌ های خونی و اندام‌ های بدن شما آسیب برساند.

هر چند دیابت بارداری پس از به دنیا آمدن جنین از بین می رود اما توجه به نشانه ها و شناخت بهتر این بیماری و پیشگیری و درمان آن عاقلانه به نظر می رسد.

قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری

در دیابت بارداری، هیچ نشانه ای از علائم خارجی که به طور معمول به عنوان مشخصه بیماری شناخته می شوند، به عنوان مثال تشنگی بیش از حد، خستگی و افزایش ادرار وجود ندارد.

کنترل قند خون خوب، خطر عوارض در حال رشد برای مادر و نوزاد را کاهش می دهد.نشانگاه HbA1c برای مادران قبل و در دوران بارداری ۶.۱ % ( یا ۴۳ mmol/mol) می باشد.

به افراد مبتلا به دیابت قبل از بارداری توصیه می شود میزان قند خون خود را قبل و در طول بارداری، بسیار خوب کنترل کنند.هشت هفته اول بارداری، خیلی حیاتی هستند و از این رو اکیدا توصیه می شود که کنترل دقیقی انجام دهید و این گونه نباشد که بدون برنامه ریزی باردار شوید.

مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند،  در ابتدا با رژیم غذایی و ورزش درمان می شوند، اما اگر میزان قند خون بالا باقی بماند، ممکن است به آن ها هیپوگلیسمی های دهانی ( قرص) یا تزریق انسولین بدهند.

مدیریت دیابت :

برای کمک به رسیدن به میزان قند خون مورد نظر ، انتظار می رود که میزان قند خون خود را قبل از هر وعده غذایی و یک ساعت بعد از غذا آزمایش کنید.افرادی که انسولین را برای دیابت خود مصرف می کنند، باید هر بار قبل از خواب نیز میزان قند خون خود را آزمایش کنند.

برای تحت کنترل قرار دادن دیابت، در فواصل مشخص از شما آزمایش خون گرفته خواهد شد.در طول دوران بارداری، از سوی تیم پزشکی، مراقبت های سطح بالایی برای شما باید انجام شود و هر گونه سوال شما در مورد مسائل مربوط به سلامتیتان باید پاسخ داده شود.

قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری

چگونگی تاثیر دیابت بر نوزاد  :

گزارش شده است که دیابت در دوران بارداری موجب افزایش احتمال داشتن نوزادان بزرگتر از حد معمول و نقایص مادرزادی می شود.

مرگ و میر نوزادان و نقایص زایمان:

افزایش خطر مرگ و میر نوزادان یا نقایص مادر زادی در مادران مبتلا به دیابت وجود دارد، با این حال با مراقبت های پیش از موعد می توان این خطر را با اطمینان از این که مادر قبل و بعد از حاملگی سالم است، کاهش داد.

علاوه بر این اگر زن قبل از حاملگی مبتلا به دیابت باشد، عوارض مرتبط با دیابت می تواند بدتر شود؛ این شامل مواردی مانند فشار خون بالا، بیماری های کلیوی، آسیب عصبی و رتینوپاتی که یک شکل از بیماری دیابت می باشد، است.

انسولین بیش از حد :

نوزاد یک زن مبتلا به دیابت اغلب انسولین بیش از حدی در پاسخ به سطوح بالای قند خون درون بدن مادر تولید می کند.در دیابت نوع ۱ هیچ انسولین اضافی توسط بدن شما تولید نمی شود، بنابراین ممکن است نیازهای انسولین افزایش یابد، تیم سلامت شما باید بتواند بهترین راهی برای مدیریت دیابت را توصیه کند.

دیابت در دوران بارداری احتمال ابتلا به ناتوانی مادرزادی یا نقص مادرزادی در نوزادان را افزایش می دهد، به خصوص اگر گلوکز خون شما برای ۱۰ هفته اول بارداری کنترل نشود.قند خون بالا هم چنین به رشد بیش از اندازه جنین کمک می کند که باعث می شود زایمان و درد زایمان دشوار شود و احتمال شکستگی های نوزاد یا آسیب های عصبی افزایش یابد.

نوزادان درشت به احتمال زیاد از طریق سزارین به دنیا می آیند ، نوزادان مادران دیابتی در معرض خطر سختی تنفس، زردی و میزان خطرناکی از کمبود کلسیم و قند خون هستند.

قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری

تشخیص قند بارداری:

دیابت بارداری هنگامی که قند خون شما بالاتر از سطوح مشخص شده پس از دو آزمایش گلوکز باشد، تشخیص داده می شود.اولین آزمایش، که معمولا بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ حاملگی انجام می شود، مستلزم نوشیدن ۵۰ گرم محلول قند و چک کردن میزان قند خون شما پس از یک ساعت است .

اگر سطح قند خون شما بالاتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، پزشک احتمالا دستورالعمل دوم آزمایش گلوکز را تنظیم می کند که قند خون شما را هنگامی که ناشتا هستید و ۲ تا ۳ ساعت بعد از آزمایش اولیه اندازه می گیرد.

اگر گلوکز ناشتا بالا از ۹۵ mg/dl و سطح یک ساعت بعد آن بالاتر از ۱۸۰ mg/dl ، سطح دو ساعت بعد بالاتر از ۱۵۵ mg/dl و یا در اندازه گیری سه ساعت بعد بالاتر از ۱۴۰ mg/dl ، باشد دیابت بارداری تشخیص داده می شود.

میزان سلامت:

برای زنان باردار بدون دیابت، میانگین گلوکز ناشتا بین ۶۹ mg/dl و ۷۵mg/dl متفاوت است. یک ساعت پس از خوردن آن ها از ۱۰۵mg/dl تا ۱۰۸ mg/dl متغیر است. اگر دچار دیابت پیش از موعد یا دیابت بارداری هستید، هدف مدیریت این است که گلوکز خون خود را تا حد ممکن نزدیک به حد نرمال نگه دارید بدون این که بیش از حد کم شود.

با توجه به دستورالعمل های انجمن دیابت آمریکا در سال ۲۰۱۴، هدف قند خون برای زنان دیابتی در دوران بارداری عبارتند از :قند خون ناشتا کمتر از ۹۵ میلی گرم در دسی لیتر ، قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر، یک ساعت پس از خوردن غذا، و کم تر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر ، ۲ ساعت بعد از خوردن غذا است.

و اما پاسخ پزشکان ایرانی به سوال ” میزان قند خون نرمال در دوران بارداری ” این است که معمولا باید قند خون ناشتا خانم باردار زیر ۹۰-۹۵ باشد، یک ساعت پس از میل غذا بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ و دو ساعت بعد از غذا تا ۱۲۰ باشد.

قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری
قند خون نرمال در بارداری

ملاحظات قند بارداری:

بارداری یک دوران چالش بر انگیز است، هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ فیزیولوژیکی.حفظ سطح قند خون مطلوب در دوران بارداری باعث جلوگیری از مشکلات جدی مادر و فرزند می شود.

برای ارزیابی خطر ابتلا به دیابت و مراقبت از سطح قند خون در حد طبیعی، مراقبت های اولیه و مداوم در دوران بارداری بسیار مهم است.اگر می دانید که باردار هستید، اما هنوز به مراقبت های قبل از زایمان درگیر نشده اید به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید