ماجرای داستان مزار شریف چیست ؟ داستان مزار شریف و قبر امام علی

ماجرای داستان مزار شریف

ماجرای داستان مزار شریف چیست ؟

داستان مزار شریف و قبر امام علی

رصد امروز ، چند روزی است که در تلگرام و واتساپ داستانی منتشر می شود با مضمون مزار شریف و قبر علی ابن ابی طالب. اما آیا این داستان صحت دارد ؟ اصلا واقعیت این داستان چیست ؟

درباره محل دفن برخی از ائمه اطهار روایات و نقل قول های متفاوتی بیان شده است.  ازجمله گاهی گفته که مرقد حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در محلی به نام مزار شریف در افغانستان کنونی است. این مطلب را به این دلیل نقل کنند که اگر آنرا مشاهده کردید که کریمتسی وجود داشته است و در اثر آن دعا و نیایش در جای دیگر ، شفا گرفته شده است. 

با استناد به کتاب نکته های نابود از آیت الله العظمی محمدتقی بهجت رحمه الله علیه ، مطلبی را استخراج کرده ایم که نشان می دهد حقیقت ماجرا در ویژگی مزار شریف است و با داشتن آن امیرمومنان علیه السلام است.

لازم است توضیح دهید که کتاب مذکور بخشهایی از فرمایشات آیت الله العظمی العجمی بهجت رحمه الله علیه است که رضا باقی زاده آن را گردآوری کرده و پس از تائید دفتر معلم که توسط انتشارات کمیته علمی چاپ و منتشر شده است.

ماجرای داستان مزار شریف
ماجرای داستان مزار شریف

شرح داستان مزار شریف

نقل شده است که امیری در افغانستان به زخم غیرقابل علاج مبتلا شد و شبی در خواب حضرت علی علیه السلام را دید. حضرت به او فرمود: علاج این روغن «لا و لا» است. او بیدار شد و به هر کسی که باعث تعجب روغن شد «لا و لا» چیست ، اظهار می کند بیافته است.

تا یکی از شیعیان آن سامان (که ظاهراً از علمای شیعه افغانستان بود) گفت: من ایجاد کردم. او را نزد امیر بردند و گفت: منظور حضرت ، روغن زیتون است.

اشاره به این مطلب از آیه ۳۵ سوره مبارکه نور مجاز شده است که اینفرماید: «شَجَرَهٍ مُّبَارَکهَ زُیتُونِهٍ لَّا شَرْقِیهٍ وَلَا غَرْبِیهٍ».

امیر زخم خود را با روغن زیتون مداوا کرد و خوب شد و آن شخص در اثر این خدمت از مقربان امیر شد. ولی دیگران ، ازجمله بعضی علمای اهل تسنن از او نزد امیر شکایت کردند که او روافض است و به صحت ازجمله معاونت پذیرش داد.

از این رو امیر مجلسی با حضور علما تشکیل داد و از آن آقا در محضر علما پرسید که آیا شما به معاویه دشنام ساخته اید؟ او گفت: بله. (دشمنان اهلِبیت علیهم السلام را نیز سبّ کرد.)

به هر حال بعد از اعتراف به ارتدادش در نزد علما و قاضیان ثابت شد. ولی پیش از صدور حکم قتل او ، امیر از آن خواست که اجازه می دهید برای ادعای خود بینه و دلیل اقامه کند و اگر نمی توانید جواب بدهید ، آنگاه حکم آن را صادر کنید.

اطاعت کرده اند و به او گفتند: اقامه دلیل کن. به چه دلیل آن ها را سبّ بازیکنی؟ پاسخ داد: شما استفاده کردید که حاتم طایی یک دختر داشت که بعد از فوت او خدمت پیغمبر اکرم صلیالله علیه و آله آمد و حضرت به احترام پدر کافر او که به جود و احسان معروف بود ، یک گله گاو و یک گله گوسفند و شتر به او هدیه داد.

ولی همین پیغمبر اکرم صلیالله علیه و بعد از رحلت خود در میان امت یک دختر گرامی به نام فاطمه زهرا سلام علیکم علیها را به یادگار بگذارید. آیا جا داشت که حق دختر پیغمبر را غصب کنند و فدک را از دست او بگیرند ؟!

اهل مجلس منقلب شدند و ازجمله امیر و علما به عزا و گریه پرداختند و تا مدتی که آن شیعی در میان آنها بودجه ، محترم بود و ممکن است نوشته شود که سایر مستبصرها دوباره می شوند.

سه سال بعد از این قضیه آن آقا وفات کرد و با تجلیل مفصل ، او را تشییع جنازه کرده و با احترام دفن نکرده و بر روی قبر او ضریح و گنبد و بارگاه ساختن و هم اکنون نیز همه چیز مورد احترام و زیارتگاه است.

ازقضا نام او «علی» و نام پدر او «ابوطالب» بود ؛ لذا روی مرقد او نوشته شده است: «هذا قبر علیٌ بن ابی طالب» یعنی اینجا قبر و مزار علی بن ابیطالب است.

این مکان همان «مزار شریف» معروف است که در صورت نیاز به احترام شیعیان است و چه کرامت هایی که از قبر او ظاهر شده است.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید