آیا کرونا از سطوح و غذا منتقل می شود ؟ امکان انتقال کرونا از سطوح و غذا چقدر است ؟

آیا کرونا از سطوح و غذا منتقل می شود ؟

امکان انتقال کرونا از سطوح و غذا چقدر است ؟

رصد امروز ، بیشتر از یک سال است که کرونا مهمان خانه های ما شده است. پارسال همین موقع ها بود که همه گیری ویروس کرونا باعث شده بود که افراد بطور وسواس گونه ایی تمامی سطوح و خرید ها را ضد عفونی کنند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

در ابتدا که اطلاعات دانشمندان درباره این ویروس نوظهور بسیار کم بود خبرهای بسیاری از روش های انتقال و همچنین مدت زمان ماندگاری ویروس منتشر می شد. اگر یادتان باشد اعلام شده بود که ویروس کرونا ۱۹ تا ۲۸ روز می‌تواند روی اسکناس، صفحات تلفن همراه و سطوح فلزی دوام آورد و دیگران را مبتلا کند و لزوم تمیز کردن موثر و شستن دست‌ها را دوچندان کرده است.

آیا کرونا از سطوح و غذا منتقل می شود ؟
آیا کرونا از سطوح و غذا منتقل می شود ؟

هنوز علم با تمام پیشرفتش در برابر این ویروس ناتوان است. اما خب چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر این موضوع که امکان انتقال ویروس کرونا از سطوح و غذا بسیار کم است و آن طور که بسیاری نگران بودند ، دیگر عامل مهمی برای انتقال کرونا نیست.

بعد از گذشت یک سال،  سه نهاد معتبر آمریکا یعنی وزارت کشاورزی USDA، سازمان غذاودارو FDA و مرکز کنترل وپیشگیری بیماری CDC تاکید کردند هیچ شواهد معتبری درباره انتقال ویروس کرونا ازطریق غذا یا بسته‌بندیش وجود ندارد.

به گفته این مرکز لمس سطوح و اشیاء، دیگر راه اصلی انتقال ویروس در نظر گرفته نمی‌شود. این مرکز همچنان روی این نکته هشدار می‌دهد که ویروس بسیار آسان از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود.

سپس نیز سازمان بهداشت جهانی WHO نیز این خبر را تائید کرد و در جدیدترین دستورالعمل های خود به این موضوع اشاره کرده است.

بررسی‌های جدید نشان دادند که بهتر است اولویت به محافظت از چشم و ماسک‌های صورت، داده شود زیرا این کار به شکلی موثرتر از ضدعفونی‌کردن سطوح، از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری می‌کند.

والنسکی مدیر مرکز ملی کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا  CDC با تاکید روی زدن دو ماسک باهم گفت به زودی دیتایی که مزیت این کار را نشان می‌دهد، منتشر خواهد کرد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید