فیلتر کردن با اینترنت ماهواره ای شدنی است ؟ با اینترنت ماهواره ای فیلتر کردن امکان پذیر است ؟

اینترنت ماهواره ای

فیلتر کردن با اینترنت ماهواره ای شدنی است ؟

با اینترنت ماهواره ای فیلتر کردن امکان پذیر است ؟

رصد امروز ، اینترنت ماهواره ای تا دوماه اینده در آسمان ایران ظاهر می شود. در دوبی بیشتر نمایندگی های تجهیزات ماهواره ای شروع به ثبت سفارش کردند و نهایتا از ۲، ۳ ماه آینده پک spaceX روانه بازار ایران میشود.

پیش بینی میشود افرادی که از دبی و کردستان عراق تجهیزات ماهواره ای وارد می کنند، از تابستان آینده تمرکز اصلی خود را روی واردات پک اینترنت SpaceX متمرکز کنند.

از مهندسین شرکت SpaceX سوال شده که کشورهایی که اقدام به انداختن پارازیت های زمینی روی سیگنال های ماهواره های تلویزیونی می کنند، آیا امکان پارازیت انداختن بصورت زمینی و یا جوی روی سیگنالهای اینترنتSpaceX را خواهند داشت؟

پاسخ داده اند که قطر هر دیش SpaceXکه در پک خریداری شده موجود است، ۷۰ سانتی متر میباشد. دیش را در هر جا که قرار دهید از غرب به شرق به ازای هر ۱۰ سانتیمتر یک سیگنال ماهوارهSpaceX دریافت می کند (شرکتSpaceX تا کنون ۴۰% ماهواره های لازم را پرتاب و در مدار قرار داد و فعالند و ما بقی همچنان در حال تهیه و پرتاب میباشند)

با این حساب تا امروز هر دیش در هر جایی که قرار بگیرد از ۳ ماهواره سیگنال دریافت خواهد کرد. دیش ها دارای سیستمی میباشند که بصورت کاملا هوشمند چرخیده و قویترین سیگنال از بین ۳ سیگنال را تشخیص داد و روی بهترین و قویترین آنها متمرکز می شوند.

اوج تکنولوژی اینجاست که با جابجا کردن محل دیش، مثلا ۷۰ سانتیمتر، یوزر سیگنال را از ۳ ماهواره دیگر دریافت خواهد کرد. قرار است تا دو سال دیگر ۳ سیگنال تبدیل به ۱۰ سیگنال شود.

بدین ترتیب هیچ تکنولوژی در حال و در آینده قادر نخواهد بود از رسیدن سیگنال به دیش یوزر SpaceX جلوگیری کند.

مهندسین شرکت SpaceX اطمینان داده اند که دیش های پکSpaceX بمانند دیش های “دیتا” که النبی send وRecive داشتند و قابل شناسایی و ردیابی بودند، قابل ردیابی نیستند.

این دیش فقط وظیفه دریافت سیگنال را دارد و ModemRouter که به دیش وصل میشود یوزر را به شبکه اصلی اینترنت جهانیَSpaceX متصل میکند و از این لحظه به بعد تمام فعالیت اینترنتی یوزر را فقط یک شرکت میتواند رصد کند. یعنی SpaceX . بنابراین امکان ردیابی فعالیت اینترنتی یوزر تنها برایSpaceX امکان پذیر هست.

اینترنت ماهواره ای
اینترنت ماهواره ای

اما آیا با اینترنت ماهواره‌ای، فیلترینگ ممکن است؟

نیما امیرشکاری، کارشناس فناوری اطلاعات:

نسل جدید اینترنت ماهواره‌ای به گونه‌ای طراحی شده که با ابزارهای موجود ارسال پاریزیت، مسدود سازی آن بسیار مشکل است و حتی شاید نشدنی باشد.

در نسل جدید اینترنت ماهواره‌ای، تعدد ماهواره‌ها به حدی است که دستگاه‌های ارسال پاریزیت نمی‌توانند مسیر حرکت امواج را شناسایی کنند.

اینترنت ماهواره‌ای احتمالا در آینده نه چندان دور، به صورت موردی وارد کشور می‌شود، اما فراگیر شدن آن به گذشت زمان نیاز دارد.

در این میان، مجلس تصویب کرده است که شرکت مخابرات باید برای رقابت و مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای، زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت را توسعه دهد (ایسنا).

فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز گفته است، برای آنکه ورود این فناوری، حکمرانی فضای مجازی را خدشه دار نکند، کارگروهی در این مرکز تشکیل شده است (خبرگزاری مهر).

البته او چندی پیش اذعان کرده بود که سیاست‌های فیلترینگ قدرت خاصی به کشور نداده است و گسترش اینترنت ماهواره‌ای، این ابزار را در آینده بی‌اثر می‌کند.

به اعتقاد امیرشکاری، در بدو ورود این فناوری به ایران، احتمالا سازمان‌ها و اقشار ثروتمندتر می‌توانند از آن استفاده کنند.

او می‌گوید: اینترنت ماهواره‌ای، فناوری جدیدی در دنیا است و به طور طبیعی در سال‌های نخست، هزینه بالاتری نسبت به اینترنت عادی دارد.

این کارشناس فناوری اطلاعات، می‌افزاید: در بعد داخلی نیز از یک سو نوسانات قیمت ارز روی هزینه تجهیزات لازم اثر می‌گذارد. از سوی دیگر، این احتمال وجود دارد که استفاده از آن در سال‌های نخست غیرقانونی باشد که خود این موضوع، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

به گفته امیرشکاری، با وجود این، به تدریج از هزینه تجهیزات لازم کاسته می‌شود و افراد عادی جامعه نیز می‌توانند از این فناوری بهره ببرند.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید