دیه کامل سال ۱۴۰۰ دیه اعضای بدن در سال ۱۴۰۰

دیه کامل سال ۱۴۰۰

دیه کامل سال ۱۴۰۰

دیه اعضای بدن در سال ۱۴۰۰

رصد امروز دیه ۱۴۰۰ ،نرخ دیه در سال آینده ۴۸۰ میلیون تومان شد.

سخنگوی قوه قضائیه:
در پایان سال قوه قضائیه باید نرخ جدید را اعلام کند. برای سال آینده نرخ دیه قتل غیر عمد فرد مسلمان ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شد. این نرخ از اول فروردین ۱۴۰۰ لازم الاجراست..

یکی از مهم ترین انواع مجازات هایی که برای برخی از جرایم در قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است، دیه است. دیه در ماده ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ تعریف شده است که بر اساس ماده مذکور: “دیه مقدر ، مال معینی است که در شرع مقدس ، به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس ، عضو ، یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مقرر شده است”.

با توجه به تعریفی که از دیه ارائه شد، می‌توان گفت در صورتی که جرایم غیر عمدی سبب آسیب به جان، اعضای بدن (جرح) و منافع دیگری صورت گرفته باشد، به حکم شرع میزانی دیه تعیین می‌شود که مجرم باید به شخص بزه دیده و یا ورثه او بپردازد.

علاوه بر این ، در شرایطی که جرم ، از نوع عمدی بوده باشد ولی به دلایلی نتوان مرتکب را قصاص نمود، می‌توان دیه تعیین و پرداخت کرد . یا اینکه گاهی ممکن است حکم قصاص برای جرمی صادر شده باشد، اما خود بزه‌دیده و یا اولیای دم وی، به دریافت دیه به جای قصاص راضی شوند و به اصطلاح دیه بگیرند.

دیه کامل سال ۱۴۰۰

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ماه های حرام فقط در موارد فوت ملاک محاسبه دیه است، و دیه جراحت و شکستگی طبق دیه ماه های عادی محاسبه می‌گردد.

  • دیه اعضای جفتی مانند چشم , گوش , دست , پا : هر یک ۵۰ درصد و هر دو عضو ۱۰۰ درصد دیه شکستگی استخوان : یک پنچم دیه عضو
  • دیه خرد شدگی استخوان : یک سوم دیه عضو

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید