مراد طاهباز کیست ؟ مراد طاهباز جاسوس آمریکا

مراد طاهباز کیست

مراد طاهباز کیست ؟

مراد طاهباز جاسوس آمریکا

رصد امروز ، به تازگی خبرهایی مبنی بر تبادل زندانی میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در فضای مجازی منتشر شده است، که از میان چهار جاسوسی که طبق برخی گمانه‌ زنی‌ ها میان دولت ایران و آمریکا تبادل خواهند شد، نام مراد طاهباز به چشم می خورد!

مراد طاهباز کیست ؟

مراد طاهباز یک تاجر ایرانی-آمریکایی است که تابعیت بریتانیا را نیز دارد.  مراد طاهباز عضو هیئت مدیره و از بنیانگذاران موسسه حیات وحش میراث پارسیان است.

وی فرزند فردی به نام «قاسم طاهباز» است که در زمان پهلوی هم نماینده مجلس شورای ملی و هم سناتور بود. قاسم طاهباز از مدیران ارشد موسسه کیهان در دوران پهلوی به مدیریت دکتر «مصطفی مصباح‌زاده»، سناتور انتصابی و از دوستان نزدیک محمدرضا پهلوی بود. قاسم طاهباز ابتدا در سال ۱۳۴۰ مدتی مسوول نشریه فرانسوی زبان کیهان به نام «اوریان پانوراما» بود که بیش از یک سال انتشار آن دوام نیافت.

طاهباز بعدتر هم مدیر مجله «زن روز» (زیرمجموعه موسسه کیهان) و هم شریک تجاری مصباح‌زاده بود. بعد از پیروزی انقلاب، با خروج بسیاری از عوامل کیهان به خارج از کشور و به ویژه لندن، و بعد از راه‌اندازی کیهان سلطنت‌طلب در لندن در ۱۹۸۴، قاسم طاهباز مدتی مدیریت این روزنامه را به عهده داشت.

مراد طاهباز که ظاهرا تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های علوم انسانی(liberal arts) و مدیریت کسب و کار گذرانده، یک تاجر ثروتمند و فعال در حوزه ساخت و ساز و  یک شکارچی قدیمی است.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ شمسی، مراد طاهباز به همراه هشت فرد دیگر وابسته به موسسه حیات وحش میراث پارسیان توسط مقامات امنیتى ایرانى دستگیر شد در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ شمسی با تایید احکام صادره در دادگاه بدوی، قوه قضاییه مراد طاهباز را برای همکاری با آمریکا به عنوان دولت متخاصم به ۱۰ سال زندان و رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا محکوم کرد.

اما وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در خرداد ماه سال ١٣٩٩ شمسی و در روز جهانى محیط زیست با انتشار یک ویدیو نگرانى خود را از شرایط بازداشت مراد طاهباز در ایران اعلام کرد و آزادى این فعال محیط زیست را خواستار شد.

مراد طاهباز کیست ؟

مراد طاهباز کیست
مراد طاهباز کیست

مراد طاهباز که ظاهرا تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ های علوم انسانی (liberal arts) و مدیریت کسب و کار گذرانده است، یک تاجر ثروتمند و فعال در حوزه ساخت و ساز و  یک شکارچی قدیمی است.

تسنیم در گزارشی در ۲۰ آبان ماه سال ۱۳۹۶ شمسی، مراد طاهباز را تاجری ثروتمند معرفی کرد که در کسب و کار قمارخانه داری در آمریکا و سرزمین‌ های اشغالی فعالیت دارد! در گزارش تسنیم می خوانیم که طاهباز همچنین از علاقه‌مندان شکار است که یکی از مستندات آن، ثبت شکار دو رأس مرال، گوزن زرد، تار هیمالیایی و شاموا به نام وی در وب‌ سایت گزارش شکار است.

او همچنین در سمیناری درباره شکار قوچ در ایران که در هتل-قمارخانه پاریس در لاس‌ وگاس برگزار شده بود، تحت عنوان شهروند سابق ایران در پنلی شرکت کرد و به همراه رضا گلسرخی و یک شکارفروش بین‌ المللی به نام دیوید لیلین، راه‌ های شکار در ایران و نیز ارسال شاخ و لاشه شکار به آمریکا را برای حضار آمریکایی شرح داد!

در واقع، مراد طاهباز در سه شرکتEmpire Resorts ,inc ، MT Capital LLC و Americas Partners LLC عضو هیات مدیره و مدیرعامل بوده است.

شرکت اَمریکاز پارتنرز که طاهباز از شرکای اصلی و زمانی مدیر آن بود، در سرزمین‌ های اشغالی به فعالیت ساخت مجموعه‌ های تفریحی و قمارخانه مشغول است.

جالب این است که هر سه شریک اصلی طاهباز در این شرکت، یعنی جو برنستین، «رالف برنستاین و یوسی ریزِن تابعیت مضاعف آمریکایی-اسراییلی دارند و این شرکت همکاری نزدیکی با امپراتوری مالی-تجاری صهیونیستی راکفلر دارد.

از جمله کارهای این شرکت، ساخت شعبه اصلی بانک اسراییلی hapoalim در نیویورک است. این شرکت یک شعبه در سرزمین‌ های اشغالی و ثبت شده در اسراییل به نام Israel by the Sea دارد که همان طور که گفته شد، سال‌ ها است که در سرزمین‌ های اشغالی مجموعه‌ های چون هتل و ویلاهای لوکس و ساختمان‌ های مجلل دیگر می سازد.

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید