آریانا سعید خواننده افغان کیست ؟ فرار خواننده معروف افغانستانی از دست طالبان

آریانا سعید خواننده افغان کیست ؟

فرار خواننده معروف افغانستانی از دست طالبان

رصد امروز ، چند روزی است که طالبان توانسته است با فرار اشرف غنی بر کل افغانستان چیره شود و این کشور را بدست گیرد. در بین تمام نگرانی شهروندان افغانستان از آینده خود و کشورشان برخی از چهره های هنری و ورزشی به خصوص بانوان بیشتر از آینده کاری و شخصی خود ابراز نگرانی کرده اند.

 می‌توان گفت آریانا سعید مشهورترین آوازخوان زن در افغانستان است، هرازگاهی جنجال‌آفرین می‌شود، گاهی پوشش غربی‌اش و گاهی هم اظهارات رک و صریحش منتقدان و مخالفانش را به خشم می‌آورد و مباحث داغی را در رسانه‌های اجتماعی در میان کاربران افغان ایجاد می‌کند.

آریانا سعید خواننده افغان
آریانا سعید خواننده افغان

آریانا سعید به همراه همسرش جزو گروهی از شهروندان افغانستان بودند که در پی سرگردانی در فرودگاه کابل سرانجام توانستند با هواپیمای باری آمریکایی از کابل که طالبان کنترل آن را در دست گرفته بودند، خارج شوند.

خواننده و ترانه‌سرای ۳۶ ساله افغانستانی، در یادداشتی در اینستاگرام برای طرفداران خود نوشت: «من گفته بودم آخرین سربازی خواهم بود که مادر وطنم را ترک کنم… و دقیق همین‌طور شد!»

او در پاسخ به ابراز نگرانی‌ها درباره خطراتی که می‌توانست متوجه جان او در کابل باشد نوشت: «زنده هستم و بعد از دو شب فراموش‌ نشدنی، بالاخره به دوحه‌ ‌رسیدیم و منتظر پرواز بعدی به‌سوی خانه هستم. بعدازاین که به منزل رسیدم و افکارم از دنیای غیرقابل‌باور به حالت عادی (نرمال) برگشت، برای شما عزیزان قصه‌ها خواهم داشت!»

پس‌ازآن حسیب سائد، همسر آریانا سعید، با انتشار ویدئوی کوتاهی در حساب کاربری همسرش نوشت که آن‌ها دوحه را به‌قصد دیگری ترک کرده‌اند. او نوشت وقتی به چهره همسرش نگاه می‌کند به یاد می‌آورد که چطور «شجاع و بدون هراس خطرناک‌ترین شرایط روزهای اخیر» را تاب آورده است.

آریانا سعید خواننده افغان
آریانا سعید خواننده افغان

آریانا سعید، آوازخوان افغان، در زمان سقوط کابل به دست طالبان در این شهر بود. او به‌تازگی فروشگاهی در کابل با نشان تجاری خودش و برای توسعه هنر و فرهنگ افغانستان با سرمایه‌گذاری صد هزار دلار، افتتاح کرده بود.

ایندیپندنت نوشته است ماندن خانم سعید در کابل با توجه به اظهارات جنجالی او درباره حجاب و پوشش او در کنسرت‌های موسیقی می‌توانست برای او خطرناک باشد.

طالبان با ابن که بیان می‌کنند شیوه خشن خود را کنار گذاشته‌اند اما در ماه گذشته و در روند پیشروی و به دست گرفتن قدرت در افغانستان افراد بسیاری از جمله «نظر محمد» کمدین مشهور قندهاری را کشتند.

در آن زمان آریانا سعید یکی از افرادی بود که قتل این هنرمند را محکوم کرد. گرچه کمتر کسی گمان می‌برد که به فاصله کوتاهی پس‌ازآن، خانم سعید به همراه تعدادی از شهروندان افغانستان، افراد معدودی باشند که توانستند از این کشور بگریزند.

هواپیمای باری آمریکایی که سعید با آن از افغانستان خارج شد به دلیل یافته شدن «بقایای اجساد افرادی که از آن آویزان شده بودند تا از کابل خارج شوند» برای تحقیقات تکمیلی، توقیف‌شده است.

آریانا در سال ۱۹۸۵ در کابل متولد شد. وی در کودکی افغانستان را ترک کرد. آریانا و خانواده‌اش بعد از استقرار به پاکستان به اروپا مهاجرت کردند و بعد از سپری کردن چند سال در سوئیس، در شهر لندن سکونت کردند.

علاقهٔ وی به موسیقی از همان کودکی شروع شد. آریانا در دوران تحصیل در زوریخ در کشور سوئیس عضو گروه سرود بود. بعد از فارغ‌التحصیل شدن از رشتهٔ مدیریت تجارت، وی تصمیم گرفت که به عنوان یک هنرمند در عرصهٔ موسیقی فعالیت خود را آغاز کند.

آریانا سعید خواننده افغان
آریانا سعید خواننده افغان

علی‌رغم اینکه، آریانا در روزهای آغازین کار خویش با چالش‌های زیادی روبه رو شد، اما بالاخره استعداد او با گرفتن جوایز زیادی، در بین مردم مطرح شد و اکنون او یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان افغان است. گرفتن جوایزی چون: بهترین خوانندهٔ زن جوان، بهترین خواننده زن، بهترین اجرا کنندهٔ زنده و بهترین ویدیوی سال از جمله دست‌آوردهای هنری آریانا است.

آریانا سعید در سال ۲۰۱۶ از جمله ده شخص تأثیرگذار در جامعه افغانستان انتخاب شد. در مجموع ویدیو کلیپ‌های آریانا در یوتیوب توجه بیش از ۹ میلیون تماشاگر را به خود جلب کرده‌است. اکثر شعرها و آهنگ‌های ترانه‌هایی که می‌خواند، از ساخته‌های خود او است. آریانا اولین هنرمند افغان بوده که آهنگش ماشاالله در شبکه‌های جهانی پخش شده‌است و آهنگ بانوی آتش‌نشین او در شبکه جهانی “Mtv world” پخش شد. پس از ورود طالبان به کابل در اوت ۲۰۲۱، آریانا سعید با هواپیمای آمریکایی حامل پناهجویان افغانستانی به مقصد دوحه از این کشور خارج شد.

 

 

نظر دهید :

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید